KOUTECKÝ, T. Automatizace fotogrammetrického měření systémem TRITOP [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Volek, Aleš

Těžiště diplomové práce spočívá v softwarovém řešení komunikace softwaru TRITOP s robotem Kuka a fotoaparátem Nikon D2X. Tato komunikace slouží k polohování fotoaparátu, zachycení snímků a jejich přenesení. Rešeršní část je zpracovaná přehledně a dává náhled do problematiky 3D digitalizace, jejího využití i rozdílných přístupů k jejímu řešení. Vymezení cílů práce je vhodně rozděleno do kroků, které jsou v práci podrobně popsány. Při hodnocení jednotlivých částí práce oceňuji zejména samostatnost při práci, schopnost vyhledat potřebné informace, komunikace se zadavatelem práce a s vývojáři použitého softwaru. Vzhledem k tomu, že se výrobce zařízení TRITOP zatím touto problematikou nezabýval, splňuje práce podmínky k dalšímu využití při automatizovaných měřeních geometrie. Následnou modifikací by se navíc řešení dalo snadno rozšířit na další úlohy jako například měření deformací a posuvů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Růžička, Bronislav

Digitalizace 3D geometrie patří k velmi progresivním metodám inženýrské činnosti a z tohoto pohledu má téma diplomové práce své opodstatnění s předpokladem dalšího využití výsledků v reálné praxi. Zaměření práce cíluje především problematiku zkvalitnění a zpřesnění tohoto procesu, které je klíčové pro jeho úspěšnou aplikaci Spolupráce s externí firmou při řešení tohoto úkolu pak rovněž dokazuje zájem o tuto otázku ze strany běžných uživatelů těchto systémů. Cílem diplomové práce byl návrh automatizace fotogrammetrického měření systémem TRITOP a následné automatizované zpracování naměřených dat.. Návrh a zprovoznění systému včetně úspěšného ověření při skutečném měření dokladují skutečnost , že práce splnila stanovené cíle v plném rozsahu. Řešitel ve své práci vychází z analýzy stávajícího způsobu měření a možných způsobů pro jeho další automatizace. V dalším kroku pak byl navržen přípravek k uchycení fotoaparátu k průmyslovému robotu kde lze ocenit snahu o jednoduchost , spolehlivost a nízké náklady na jeho pořízení. Velmi kladně lze také hodnotit řešení způsobu komunikace fotoaparátu a robotu s řídícím počítačem. Nalezení přijatelného způsobu řešení tohoto problému svědčí o schopnosti diplomanta zvládnout tento typ problému, který se v běžné praxi objevuje velmi často. Příprava programu pro měření a vyhodnocení včetně zprovoznění celého systému pak dovolilo finální realizaci měření na zkušebním vzorku. Analýza a statistické zpracování výsledků pak prokázalo požadovanou opakovatelnost toho automatizovaného způsobu měření a tím i jeho použitelnost v reálné praxi. Při hodnocení celkového přínosu diplomové práce je nutno konstatovat , že navržený způsob automatizace fotogrammetrického měření systémem TRITOP vytvořil základ funkčního systému, který splnil podmínku zrychlení a určitého zjednodušení celého procesu . Jeho rozšíření a zdokonalení pak skýtá další možnosti měření u větší série kusů. Z hlediska formální úpravy je disertační práce zpracovaná na velmi dobré úrovni jak po stránce grafické , tak i po stránce formulací jednotlivých problémů a závěrů. Vytknout lze pouze některé drobné překlepy (titulní strana, str.25) , nešťastně umístěné odkazy na literaturu ( např. str.21 - „ atd.[12]“ , str.23 – odkaz na literaturu přímo v názvu odstavce) či chybějící hodnocení výhod a nevýhod scanneru typu TOF (str.15). Pro větší srozumitelnost by rovněž pak byl vhodný ilustrační obrázek při popisu definování adaptéru (str.54). Celkovou kvalitu práce však tyto drobné nedostatky nikterak neovlivňují. Vzhledem k tomu, že řešitel ve své práci prokázal schopnost zpracovat danou problematiku a zároveň výsledky své práce přenést i do reálné praxe, doporučuji tuto práci k obhajobě a rovněž doporučuji udělení titulu Ing..

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 26433