INDRA, J. Marketingový mix společnosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta podnikatelská. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Mráček, Pavel

Při závěrečné konzultaci autor prokazoval výbornou znalost analyzované problematiky. Tato znalost v kombinaci s tím, že některé informace jsou součástí firemního tajemství mají za následek, že některé části práce bohužel působí nekompletním dojmem. Celkovému dojmu z práce nenapomáhá ani fakt, že mnoho informací potřebných pro dílčí analýzy autor čerpá ze svých vlastních zkušeností (které však jsou v dané problematice značné). Výstupy práce působí spíše obecně a povrchně. Při doplnění informací (které mohou být pro analyzovanou společnost citlivé) je pak zřejmé, že výstupy jsou prakticky využitelné a pro analyzovanou společnost přínosné. Bohužel však toto není z práce zřejmé a proto je práce hodnocena spíše negativně. Doplnění informací/ otázky k obhajobě: 1) Pro komisi jasně definujte produkt analyzované společnosti, jímž se práce zabývá. 2) Vysvětlete, jaké je zaměření společnosti/produktu na B2C a B2B trh, kdo je zákazník a kdo spotřebitel. 3) Který z návrhů je podle Vás klíčovým pro uchycení produktu analyzované společnosti na slovenském trhu?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D Výstupy práce směřují k cíli předloženému v zadání. Bohužel výstupy nejsou vždy zcela jasné a podrobné, takže přesné usouzení naplnění cílů není jednoduché.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod E Autor staví na standardním postupu. Z pohledu teoretických poznatků mohl autor tyto více rozebrat i z vícero pohledů.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E Autor v práci prokazuje spíše slabší interpretaci dosažených výsledků.
Praktická využitelnost výsledků D Výstupy práce jsou potencionálně využitelné. Pro autora mají výstupu v podobě nejen samotných návrhů větší přínos nežli pro nezaujaté čtenáře. Pro ně návrhy mohou působit jako obecné a povrchní. Praktickou využitelnost práce dovede nejlépe posoudit zástupce analyzované společnosti. Předložené návrhy bych při obhajobě práce doporučoval představit podrobněji a konkrétněji.
Uspořádání práce, formální náležitosti, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň C Z pohledu uspořádání práce pocitově chybí jasné a přesné vymezení samotného produktu. Toto je způsobeno utajením konkrétní informace. Při obhajobě doporučuji pro komisi produkt jasně vymezit.
Práce s informačními zdroji, včetně citací E Teoretická část práce obsahuje adekvátních informačních zdrojů. V analytické části pak autor staví na vlastní osobní zkušenosti, což pocitově shazuje podloženost využitých informací. Práce byla prověřena systémem Theses.cz. Ten určil podobnost se všemi nalezenými dokumenty 21%. Nejvyšší míra podobnosti u jednoho dokumentu je pak 8,1%. Shody se týkají zejména teoretické části, kde jsou texty náležitě citovány.
Navrhovaná známka
D

Posudek oponenta

Milichovský, František

Předložená diplomová práce je na slabé úrovni s celou řadou nedostatků, ať již po obsahové stránce nebo po stránce formální. Přes zjištěné nedostatky lze práci doporučit k obhajobě a po zodpovězení všech uvedených otázek lze práci akceptovat

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění stanovených cílů D Zhodnocení naplnění stanoveného cíle diplomové práce je velmi problematické vzhledem ke komplexnosti a synergii jednotlivých částí. Teoretická část práce je na podprůměrné úrovni. Na jejím základě je pak problematické vypracovat relevantní analytickou část. Uvedené návrhy lze považovat za relevantní, ale v mnoha ohledech nepodložené - postrádají důkladnější zpracování jednotlivých analytických oblastí.
Zvolený postup řešení, adekvátnost použitých metod E Základní pojetí zvoleného postupu odpovídá zadanému tématu diplomové práce. Naplnění jednotlivých částí (jak v teoretické tak i analytické části práce) je však na velmi slabé úrovni. Samotná teoretická část diplomové práce je vypracována v rozsahu 10 stran, což lze považovat za velmi stručný popis. Na tomto základě je velmi obtížné vypracovat analytickou část a následně uvést návrhy. Uvedená teoretická část je popisována směrem k B2C trhu, vypracovaná analytická část se zaměřuje ale na B2B trh.
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry E Diplomant shrnuje celou analytickou část ve SWOT analýze. Zásadní problém však je v tom, že některé položky nejsou podloženy dílčími analýzami (např. legislativní restrikce). Naopak, u některých položek si diplomant - vzhledem k formulaci - protiřečí (pol. W: neznalost nabízeného produktu; 3.4.5 Lidé "..jedná se o zkušené obchodníky..; .. vyjíždí do terénu poskytnout školení.."). Takovéto chyby jsou na úrovni diplomové práce velmi problematické.
Praktická využitelnost výsledků E Vypracované návrhy diplomové práce postrádají konkrétnější podobu. Diplomant je uvádí na obecné úrovni, pro níž je velmi obtížné stanovit nákladovou stránku a také předpokládané přínosy z jejich zavedení. To je také důvodem pro jednoznačné určení praktické využitelnosti návrhů.
Struktura práce, použitá terminologie a odborná jazyková úroveň D Struktura analytické práce nemá základní tematickou logiku. Nelze provádět analýzu vnějšího okolí bez stanovení produktu a specifikace cílového trhu / segmentu.
Práce s informačními zdroji E Diplomová práce obsahuje hlavní relevantní zdroje pro provedení teoretické části. Analytická část práce neobsahuje zdroje, na jejichž základě je analytická část provedena. U popisu vnitřního prostředí uvádí diplomant jako zdroj "interní zdroje společnosti", která není vhodným typem zdroje a samotné citace - obzvláště v případě, kdy není skryta identita vybraného podniku. V případě provedených citací dochází k míchání citačních stylů (číslo v závorce a harvardský styl). Pokud jsou použita čísla v závorce, není možné, aby uvedení zdroje 9 předcházelo uvedení zdrojů 3-8.
Navrhovaná známka
E

Otázky

eVSKP id 143035