VALA, M. Laboratorní ohřev vysokonapěťových kabelů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Student Bc. Martin Vala vypracoval svou diplomovou práci podle pokynů v plném rozsahu zadání práce. Velmi chválím vlastní přístup, zájem o danou problematiku i samostatnost studenta při tvorbě práce a laboratorních měření. Vypracovaná diplomová práce je tvořena rozsáhlou teoretickou částí, ve které jsou popsány veličiny související s tématem a jednotlivé komponenty napájecího a měřicího řetězce. Praktická část je orientovaná na několik laboratorních měření, včetně jejich vyhodnocení. Jako hlavní přínos studenta lze vyzdvihnout vyvinutí metodiky měření teploty jádra ohřívaného kabelu včetně určení vlivů na měření s určením chyby. Dále pak vytvoření počítačové aplikace umožňující automatické vyčítání dat z wattmetru a přes následný výpočet určení změny elektrického odporu jádra kabelu i jeho teploty. Tento software bude dále použit pro automatickou regulační smyčku pro udržení požadované teploty jádra kabelu. I přes velký přínos studenta a splnění všech požadovaných náležitostí, kvalitu práce snižuje její formální zpracování. Mezi číselnými hodnotami a jednotkami dané veličiny není vynechávána mezera a veličiny nejsou vždy zapsány kurzívou. V práci jsou místy překlepy, například u Tab. 7-1 až 7-4 jsou namísto desetinných čárek použity tečky. K nižší kvalitě také přispívá nízká kvalita některých obrázků a jejich popisů. V textu jsou použita nepřesná i netechnická vyjádření. I přes tyto připomínky je práce na požadované úrovni, a proto ji doporučuji k obhajobě u SZZ a hodnotím A, 90 bodů.
V teoretické části diplomové práce na téma „Laboratorní ohřev vysokonapěťových kabelů“ jsou podrobně popsány a vysvětleny pojmy z oblasti přenosu tepla, měření teploty a možnosti ohřevu a měření kabelů vn. Druhá část popisuje praktické (laboratorní) měření teploty, popisuje jednotlivé prvky obvodu a vyhodnocuje jednotlivá měření. Nedílnou součástí laboratorního měření je vytvoření programu pro daný typ wattmetru a pro vyhodnocování objektu v reálném čase. Práce je dobře členěna, jednotlivé kapitoly na sebe navazují a práce tvoří kompaktní celek. Bohužel kvalita práce je snižována formálními nedostatky a někdy i chybami. Opakované formální nedostatky jsou především: veličiny nejsou v celé práci, tj. v textu, obrázcích a tabulkách, kurzívou, jednotky nejsou vždy stojatě, horší kvalita nascanovaných obrázků, chybí mezera mezi velikostí a jednotkou atd. Chyby jsou např. v Seznamu symbolů a zkratek: místo měrná vodivost látky má být konduktivita látky a také její jednotka není správně, místo měrná rezistivita má být rezistivita (dále v textu se také používá pojem měrný odpor), chybně jednotky u průměru vodiče a u intenzity magnetického pole, v Tab. 3-1 je chybně uvedena jednotka rezistivity, termočlánky jsou zařazeny do kapitoly odporové teploměry. V práci se pro některé veličiny nepoužívá jednotné značení (např. pro teplotu, energii), pro většinu vztahů, do 6. kap. včetně, buď chybí, nebo je neúplný popis veličin, což snižuje jejich srozumitelnost. Způsob citace použité literatury v textu není vhodný. Autor používá citaci na konci kapitoly. Diplomová práce splňuje všechny body zadání, práci doporučuji k obhajobě a hodnotím 85 body.
eVSKP id 94188