BARCUCH, J. Optimalizace nástrojové řezné geometrie pro vysokorychlostní obrábění tenkostěnných součástí [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Píška, Miroslav

Velmi dobrý student, který si zvolil náročné téma, pokrývající několik interdisciplinárních oblastí. Téma pracné tématicky i experimentálně. Student pravidelně konzultoval dílčí kroky, pracoval systematicky a zodpovědně. Práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Humár, Anton

Pojetí diplomové práce, která má celkem 78 stran, vychází z vynikajících znalostí aplikací nejnovějších vzorů řešení dané problematiky, diplomant prostudoval a ve své práci využil poznatky získané studiem velmi rozsáhlého souboru dostupné odborné literatury (celkem 49 literárních pramenů: odborné články, výuková skripta, Internet, firemní materiály). První kapitola práce obsahuje charakteristiku hliníku a jeho slitin z hlediska zdrojů, hlavních průmyslových odvětví využívajících tyto materiály, fyzikálních vlastností, vlivu legujících prvků na vlastnosti materiálu, tepelného zpracování a rozdělení slitin hliníku z hlediska obrobitelnosti (slévárenské slitiny, tvářené slitiny, automatové slitiny). Ve druhé kapitole je proveden obecný rozbor technologie frézování (technologické charakteristiky, rozdělení podle kinematiky, výčet hlavních výhod sousledného a nesousledného frézování), třetí kapitola je zaměřena na teoretický rozbor vysokorychlostního obrábění (suché obrábění, tvrdé obrábění, mechanismus tvorby třísky, rozdíly mezi konvenčním a HSM obráběním, výhody a nevýhody, vyvažování nástrojů, bezpečnost práce). Čtvrtá kapitola se zabývá tenkostěnnými součástmi, strategií a problematikou jejich obrábění, pátá kapitola je věnována stabilitě obráběcího procesu (statický průhyb, dynamická nestabilita). Šestá kapitola popisuje geometrii frézovacích nástrojů (dvojitá negativní, dvojitá pozitivní, pozitivně-negativní geometrie), sedmá kapitola je věnována optimalizaci nástrojové geometrie. Výsledky experimentů, prováděných v rámci zadání DP, jsou souhrnně uvedeny v osmé kapitole práce. Tato kapitola obsahuje popis experimentů (obráběcí stroj, řezné nástroje, materiál obrobku, metodika měření, zpracování naměřených dat, výpočet vychýlení vzorku, měření vychýlení vzorků, vyhodnocení úchylek rozměrů, aplikace použitého optimalizačního modelu na provedené zkoušky). Práce je napsána velmi dobrou češtinou, jak z obecného, tak i odborného hlediska. Text neobsahuje gramatické chyby, formální chyby se vyskytují pouze ojediněle - zkomolené příjmení pan Rusiňáka v Poděkování na straně 6, chybějící mezery mezi číselnou hodnotou a jednotkou - 90% (str. 10), 8% a další, v obrázcích 1.2 a 1.4 (str. 13 a 14), 50% (str. 14) a na dalších stranách. Některé převzaté obrázky (např. 3.7 a 3.8 na straně 30, 3.9 na straně 31, 4.5 na straně 36 a další) nemají požadovanou kvalitu. Seznam použitých symbolů by měl obsahovat všechny symboly, které se v práci vyskytují, tedy např. i symboly z rovnic na straně 60.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 61860