MATULA, R. Optická charakterizace anorganických olovnatých halogenidových perovskitů pomocí ab-initio metod [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Liška, Petr

Student Radovan Matula sepsal bakalářskou práci na téma optické charakterizace anorganických olovnatých halogenidových perovskitů (OHP) pomocí ab-initio metod. OHP je skupina pokročilých a velmi perspektivních materiálů, které nacházejí uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích, bakalářská práce se tedy věnuje aktuální problematice a pojednává o ní na vysoké odborné úrovni. Navíc je problematika OHP studována v rámci ab-initio výpočtů, které se ke studiu OHP začaly používat teprve nedávno a tyto studie jsou publikovány ve vysoce impaktovaných odborných časopisech. Zdůvodnění studie problematiky a využití ab-initio metod je prezentováno dobře a srozumitelně. První část práce pojednává o vlastnostech OHP a úvodu do kvantové mechaniky a s ní spojenou teorií funkcionálu hustoty. Druhá část se věnuje ab-initio výpočtům elektronové struktury OHP CsPbBr3, především pásové struktury a hustoty stavů s cílem určit šíři zakázaného pásu a efektivní hmotnost excitonu v okolí bodu vysoké symetrie R. Tyto hodnoty jsou následně použity při vytvoření teoretického modelu založeném na představě excitonu v potenciálové jámě konečné hloubky s libovolnou velikostí a tvarem. Tento model je využit k popisu vyzařování excitonů v nanokrystalech CsPbBr3 v závislosti na jejich velikosti a jejich tvaru. Bakalářská práce je napsána srozumitelně, téměř bez překlepů a chyb a je doprovázena hojnými ilustracemi. Metodika výpočtů je sepsána velmi dobře, až téměř pedagogicky tak, aby bylo možné dané výpočty důvěryhodně reprodukovat. Rád bych vyzdvihnul snahu a píli s jakou byla práce vykonána, především bych pak vyzdvihnul snahu o porozumění velmi nelehkých oblastí fyziky a také využití teoretických předpovědí v praxi. S prací studenta jsem nadmíru spokojen, a proto ji doporučuji předsedovi komise a komisi k obhajobě s výslednou známkou A.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Špaček, Ondřej

Radovan Matula se ve své bakalářské práci věnuje pokročilým kvantově-mechanickým výpočtům se zaměřením na elektronické vlastnosti materiálů zvaných perovskity, konkrétně perovskit CsPbBr3. Jedná se tedy o velice aktuální tématiku, které zahrnuje použití mnoha pokročilých výpočetních metod, včetně hybridních výměnných-korelačních funkcionálů a tzv. post-processingu. Celá práce je přehledně strukturována a autor postupuje systematicky. Autor také velice dobře vyhodnocuje a interpretuje data obdržená z výpočtů. Co lze vytknou, je pár stylistických úprav v sekci citací a nadměrné popisování obrázků. Naopak vyzdvihnout lze další uplatnitelnost výsledků a odhalení možnosti dalšího výzkumu.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 139566