BÁRTEK, J. Bezdrátový datalogger pro monitorování prostředí uchovávaných léčiv – serverová část [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Sekora, Jiří

Předložená práce studenta Jiřího Bártka se zabývá návrhem zařízení pro monitorování teploty v prostředí pro uchovávání léčiv, konkrétně se tato práce věnuje realizaci serverové části. Student provedl rešerši v oblasti legislativních požadavků uchovávání léčiv, seznámil se s protokoly, které bude využívat (především SMTP a NTP), provedl systémový návrh a navrhl koncept řídicího programu. Výsledkem je samostatné zařízení, označené jako „server“ daného systému, které sbírá data od jednotlivých senzorů, tato vyhodnocuje a podle nastavených pravidel zasílá reporty prostřednictvím e-mailu. Po formální stránce obsahuje práce dílčí nekonzistence textů a obrázků, množství použitých zdrojů považuji u ryze realizační práce zcela dostatečné. Oceňuji popis jednotlivých knihoven a funkcí (kap. 6). Na práci oceňuji, že se student, potažmo oba spolupracující studenti, pustili do jasného vydefinování společných i jim příslušejících částí, nastavili si jednoznačně koncept celého zařízení, společně sestavili protokol, jakým budou požadované informace zasílat a dále už každý pracoval samostatně na své části. Jednotlivé vývojové fáze byly pravidelně prezentovány a konzultovány. Zadání práce považuji za zcela splněné. Práci hodnotím jako výbornou.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kolářová, Jana

Student Jiří Bártek se věnoval práci snázvem: Bezdrátový datalogger pro monitorování prostředí uchovávaných léčiv, konkrétně serverové části. Spolupracoval se spolužákem, který se věnoval klientské části a celý systém společně uvedli až do zdařilé realizační fáze. Předložená bakalářská práce obsahuje teoretický úvod do problematiky, který je velice stručný, ale vyplývá z něj jasná potřeba monitorování teploty z míst, kde jsou skladována farmaka. V druhé kapitole student popisuje model TCP/IP, který je pak využíván v praktické části. Kapitola 3 popisuje systémový návrh bezdrátového dataloggeru, který obsahuje část serverovou i klientskou. Kapitola 4 pak popisuje návrh řešení a popisuje jednotlivé postupné kroky. Názvy podkapitol by bylo vhodnější pojmenovat více konzistentně např. podle funkčních bloků. Kapitola 5 obsahuje podrobný popis realizovaného HW řešení. Kapitola 7 se věnuje podrobnému popisu SW řešení. Výstupem celého systému je sledování teplot z více míst popř. hlášení chybových stavů a následné upozorňování pomocí emalů. Různé možné situace jsou v práci přehledně uvedeny, zdokumentovány a ukázány ve formě odeslaných mailů. Vkapitole 7 je sepsána velmi zdařilá diskuze, která prokazuje funkčnost dobře navrženého praktického systému. Je nutno také zmínit, že student mohl prakticky ověřit systém až ve chvíli, kdy jeho spolužák zrealizoval klientskou část systému a společně tak vše ověřili. Tento způsob řešení bakalářské práce je ojedinělý a vtomto případě obstál vpraktické části na výbornou. Vzávěru je krátce shrnuta celá práce a jsou uvedeny konkrétní výsledky. Práce je přehledně a logicky členěna, text je srozumitelný a čtivý. Po formální stránce se autor textu odkazuje na jednotlivé obrázky až od páté kapitoly a nepravidelně. Nutnost propojovat obrázky s textem by autora přiměla k podrobnějším popisům v některých pasážích. Předložená bakalářská práce splňuje všechny body zadání. Po obsahové stránce je práce velice zdařilá. Po formální stránce je však nutno vytknout chybějící odkazy na mnoho obrázků a v kapitole 7 uvádění čísel, které pravděpodobně označující navazující podkapitoly mající umožnit čtenáři rychlou orientaci v popisném textu. Po stránce realizační je práce vynikající a má konkrétní praktické výstupy včetně podrobné přílohy. Práci hodnotím stupněm B/88 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
88

Otázky

eVSKP id 159682