MIKULA, M. Vstupy a výstupy pro Modbus/TCP server [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Macho, Tomáš

Cílem bakalářské práce pana Mateje Mikuly bylo upravit návrh a realizaci existujícího MODBUS/TCP serveru a navrhnout a realizovat rozšiřující vstupně výstupní moduly, které by bylo možné připojit k MODBUS/TCP serveru. Student dále měl upravit firmware serveru. Bakalářská práce navazovala na předcházející semestrální práci. Technická zpráva obsahuje 55 stran textu a je členěna do 8 číslovaných kapitol plus nečíslované kapitoly Úvod a Závěr. Text práce je členěn v logickém sledu. Při řešení bakalářské práce využíval pan Mikula výhradně internetové literární zdroje, což v případě ryze prakticky zaměřené bakalářské práce považuji za opodstatněné. Během řešení projektu dospěl student k názoru, že pouhými úpravy existujícího řešení MODBUS/TCP serveru nelze odstranit všechny jeho nedostatky. Proto se rozhodl provést nový návrh s mikrokontrolérem novější generace (mikrokontrolér použitý v původní konstrukci je již výrobcem označen jako nevhodný pro nové konstrukce). Studentovi se podařilo navrhnout a realizovat modul MODBUS/TCP serveru i moduly obsahující binární vstupy a výstupů i analogové vstupy. Pro server vytvořil a odladil nový firmware. Pan Mikula se mnou pravidelně konzultoval postup prací. K práci přistupoval zodpovědně a iniciativně. Není mi známo, že by se na bakalářské práci pana Mikulky podílely další osoby nebo že by nějaká část práce byla plagiátem. Jako vedoucí navrhuji hodnotit práci pana Mateje Mikuly známkou A/90 bodů.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Štohl, Radek

Student měl za úkol vypracovat bakalářskou práci na téma Vstupy a výstupy pro Modbus/TCP server. Bakalářská práce je rozdělena na dvě hlavních částí. V první části je provedena literární rešerše o komunikačních možnostech PLC řady Logix se zaměřením především na Modbus TCP. V další části rozebírá vlastnosti existujícího serveru Modbus TCP s diskrétními vstupy a výstupy a z toho plynoucí definování požadavků na nový server s periferními moduly. Druhá část práce (kapitola 5 až 8, rozsah 43 stran) lze považovat za původní dílo autora. Kapitoly jsou uspořádány v logickém sledu. Obvodovým návrhem a realizaci Modbus TCP server se student zabývá v kapitole 5, která je tematicky rozdělena do 8 podkapitol. Všechny důležité parametry jednotlivých modulů (komunikační, digitální vstupy, analogové vstupy i digitální výstupy) jsou vhodně popsány. Student na základě výpočtů navrhuje vhodné součástky a subsystémy. Je zde menší rozpor v rozsahu vstupního proudu podle požadavků a výsledného návrhu. V požadavcích je určen jmenovitý rozsah 4-20 mA a student zpravoval rozsah proudu -40 až 40 mA. Naproti tomu student dokládá praktické ověření parametrů všech periferních modulů. Provedl řadu experimentálních měření a výpočtů z nich plynoucích. Část, která se věnuje vlastnímu firmwaru Modbus TCP serveru pro jednočip řady ESP32, je velmi stručná. Zde postrádám popis fungování softwaru jako celku. Je vhodné uvést alespoň blokové schéma, nebo vývojový diagram. Student uvádí funkce z veřejně dostupných knihoven, které použil. Ověřování zařízení je rozděleno na dvě části – kap. 7 řeší práci se samostatným zařízením a podporou TCP klienta v PC. Kapitola 8 pak popisuje komunikaci a práci s programovatelným automatem. Student popisuje ověření realizovaného zařízení s PLC řady Logix, kde využil a modifikoval projekt svého předchůdce Bc. Kaufmana, což nesnižuje hodnotu práce. Své dílo rozšířil o vlastní řešení vizualizace činnosti serveru prostřednictvím Modbus TCP klienta. Rozsah práce je 55 stran (počítáno od úvodu po závěr), což odpovídá požadavkům kladeným na bakalářskou práci. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Všechny údaje v práci jsou správně odcitovány podle uvedených literárních zdrojů. Domnívám se, že byly splněny požadavky na bakalářskou práci, a doporučuji práci k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
86

Otázky

eVSKP id 159892