HOLÍKOVÁ, L. Studium sterilizačního účinku diafragmového výboje v kapalinách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2009.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozáková, Zdenka

Cílem bakalářské práce bylo prověření sterilizačního účinku diafragmového výboje buzeného stejnosměrným napětím ve vodných roztocích obsahujících modelové mikroorganismy. Pro experimenty byly vybrány dva mikroorganismy: plíseň Aspergillus niger a teplotně odolný Bacillus subtilis. Práce porovnává míru inaktivace mikroorganismů z hlediska vlivu použitého výkonu, doby expozice a polarity elektrod v plazmovém reaktoru. Taktéž je prověřen a diskutován významný vliv teploty na sterilizační účinek použitého plazmatu. Studentka pracovala při řešení bakalářské práce pečlivě a samostatně. Při zpracování a interpretaci výsledků zohlednila veškeré možné vlivy týkající se inaktivačního účinku plazmatu na mikroorganismy. Přestože některé experimenty nepřinesly zcela prokazatelné výsledky, práce splnila zadané cíle a z jejích závěrů lze odvodit následná východiska pro další studium dané problematiky. Bakalářskou práci doporučuji hodnotit výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování B
Využití poznatků z literatury B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Závěry práce a jejich formulace A
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Slámová, Jitka

Předložená bakalářská práce je napsána srozumitelně, rozsah jednotlivých kapitol je úměrný jejich významu. Výjimku tvoří část abstrakt, která díky uvedeným definicím částečně supluje nepříliš rozsáhlý úvod. Abstrakt by měl stručně a jasně formulovat cíle práce, použité metody a dosažené výsledky, nikoliv definovat základní pojmy. Dle počtu referencí lze usuzovat, že autorka dostatečně teoreticky prostudovala danou tématiku. Dosažené výsledky jsou velmi zajímavé a poskytují celou řadu nových informací. Z formálního hlediska bych autorce vytkla následující: nevhodně zvolená terminologie - odbourávání spór (str. 3, ř. 19); anglický text při jmenných citacích např. Tensmeyer et. al (str. 13, ř. 11); členění textu do kapitol v části 2.3. sterilizace plazmatem (2.3.2. plazmová sterilizace, 2.3.2.1. historie, 2.3.3. mechanismy); střídání černobílých a barevných obrázků v případě fotografií Petriho misek s plísní Aspergillus niger a bacilem Bacillus Subtilis (zatímco obrázky č. 4, 13, 16 jsou barevné, tak obr. č. 6, 7, 11, 14 a 17 jsou černobílé). Po obsahové bych autorce vytkla následující: plíseň Aspergillus niger se často využívá ke kontrole sterilizační účinnosti z důvodu vysoké odolnosti této plísně vůči UV záření nikoliv z důvodu odolnosti vůči změnám pH jak autorka mylně uvádí(str. 3, ř. 8).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A
Logické členění práce B
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse A
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování B
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 18947