POKORNÝ, O. Návrh řízení kvadrokoptéry s vizuálním naváděním [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Andrš, Ondřej

Předložená práce se zabývá návrhem řízení kvadrokoptéry s vizuálním naváděním. V úvodu práce autor předkládá rešeršní studii problematiky a pokračuje vlastním návrhem, který je podrobně dokumentován. Velký přínos vidím v praktickém využití daného zařízení, kdy jej lze po jednoduchých úpravách použít pro další úkoly. Zpracování daného problému považuji za odpovídající a doporučuji práci k obhajobě. The presented thesis deals with the design of quadcopter control system with visual guidance, using low-cost, commercially available hardware and open-source or custom software. At the beginning, the author presents a research study and proceeds with his own proposal, which is documented in detail. I can see great benefit in the practical use of the presented device, which can be used for other tasks. I consider the presentation of the problem to be adequate and I recommend the thesis to defense.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací C
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Věchet, Stanislav

Podstatou předložená práce je návrh řízení kvadrokoptéry s visuálním naváděním na cíl. Hlavní důraz je kladen na využití kamery jako hlavního snímače. Rešeršní část je krátce věnována vlastnostem některých komerčních platforem a běžně používaných senzorů. Většinová část práce je věnována především návrhu HW prvků platformy a implementaci řídicího systému kvadrokoptéry. Práce je členěna přehledně a logicky, nicméně zejména v části zabývající se udržováním požadované pozice kvadrokoptéry není zcela jasné čím byly způsobeny problémy s reakcí systému na přítomnost detekované značky, zdali rozlišením kamery, nevhodně zvolenou metodou detekce nebo latencí celé regulační smyčky. Vlastní práce má technický charakter a celkově je na výborné úrovni a doporučuji k obhajobě. 1. Můžete podrobněji popsat provedený experiment během zkušebního letu? Co bylo cílem experimentu? 2. Použitá knihovna na detekci navigačních značek OpenCV poskytuje i mnoho jiných metod na než uvedenou ArUco knihovnu. Bylo by možné odstranit problémy s detekci využitím jiných metod či typů značek?

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

eVSKP id 109056