ROŠTEKOVÁ, V. Sledování vlivu fyzické zátěže na vybrané parametry určující stabilitu při stoji na tlakové desce [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. CESA. 2025.
Autorka zvolila aktuální téma, které pojednává o posturální stabilitě. Syntéza poznatků je zpracovaná kvalitně s využitím relevantních zdrojů. Z pohledu citací obsahuje úvodní část drobné nedostatky, nicméně text je dobře členěný a strukturovaný. Terminologie a formulace odpovídají úrovni bakalářské práce. Hlavní cíl je formulován jasně, konkrétně a je v souladu s anotací i úvodem. Další cíle jsou logicky navázané na hlavní cíl a dobře rozdělené na fáze před a po zátěži. Úkoly jsou prakticky orientované a odpovídají výzkumnému designu. Formulace výzkumné otázky je výstižná a otevřená. Hypotézy jsou formulovány dobře a měřitelně. Měření probíhalo v kontrolovaném prostředí s použitím validních přístrojů. Protokol měření je detailní, logicky uspořádaný a snadno replikovatelný. Záťežové cvičení je dobře strukturované, s důrazem na zapojení relevantních svalových skupin. Sledované proměnné jsou přesně definované a odpovídají cílům práce. Popis exportu dat z přístrojů je realistický a reflektuje technická omezení. Správně zvolená kombinace deskriptivní a inferenční statistiky. Autorka vhodně použila neparametrické testy (Spearman, Mann-Whitney) s ohledem na malý vzorek a nenormální rozložení dat. Vizualizace pomocí boxplotů a scatter plotů zvyšuje srozumitelnost výsledků. Zmínka o spolupráci s ChatGPT je korektní, ale doporučuji ji uvést spíše v metodologické poznámce nebo dodatku, ne v hlavním textu. Etické zásady byly dodrženy. Výsledky jsou prezentovány logicky podle jednotlivých hypotéz (H1–H3). Popis boxplotů a scatter plotů je srozumitelný. Interpretace výsledků je průběžně propojena s grafy a statistickými výstupy. Výborně pojmenované limity: malý a nekonsistentní vzorek, absence kamerového záznamu, chybějící standardizované testy. Hlavní cíl, kterým bylo sledování vlivu fyzické zátěže na vybrané parametry posturální stability u vybrané skupiny probandů, byl úspěšně realizován. Měření pomocí tlakové desky a monitorování srdeční frekvence umožnilo zachytit změny ve stabilitě v různých fázích po zátěži. Dílčí cíle byly rovněž splněny: Byly zaznamenány hodnoty stability a srdeční frekvence před a po zátěži. Data byla zpracována, analyzována a statisticky vyhodnocena. Výsledky byly interpretovány v kontextu sportovní praxe a fyziologických reakcí na zátěž. Hypotézy byly ověřeny: Hypotéza H1 byla potvrzena – prokázala se statisticky významná pozitivní korelace mezi srdeční frekvencí a parametry stability. Hypotézy H2 a H3 se nepotvrdily, což bylo objektivně zdůvodněno a kriticky zhodnoceno s ohledem na limity výzkumu. Práce přinesla relevantní poznatky, které mohou být využity jak v dalším výzkumu, tak v praxi – zejména v oblasti sportovní přípravy, prevence zranění a optimalizace tréninkových metod.
Bakalářská práce se věnovala sledování dopadu fyzické zátěže na stabilitu ve stoji měřenou pomocí tlakové desky. Autorka ověřovala svůj testovací protokol na pestrém vzorku mladých dospělých. Práce má přehlednou strukturu, teoretická část jasně vymezuje potřebná východiska a dobře připravuje čtenáře na praktickou část. Metodika je adekvátní zvolenému cíli práce. S ohledem na rozdíly u měřených parametrů pro muže a ženy doporučuji v budoucnu uvažovat o homogennějším výběru. Výzkumné otázky i hypotézy byly zformulovány srozumitelně. Autorka uplatnila jak popisnou statistiku, tak statistickou analýzu, výsledky podpořila přehlednými grafy i fotografiemi. Diskuze prokázala kritické myšlení – data interpretuje v kontextu dostupné literatury. Formálně se vyskytují drobné nedostatky (např. číslování kapitol), stejně tak ne všechny citované zdroje byly použity v textu. Přesto studentka prokázala schopnost samostatné práce a tvorby prakticky využitelných závěrů. Práci hodnotím známkou A (95 bodů) a doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 167584