TOMÁNEK, J. Řídicí jednotka dvouosého anténního rotátoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Urbanec, Tomáš

Student se zabýval bakalářskou prací na praktické téma řízení dvouosého rotátoru. Navrhnul a realizoval řídící jednotku rotátoru i senzorové desky pro snímání úhlu natočení rotátorů. Poté realizoval potřebný firmware pro činnost celého systému. Zadanému tématu se věnoval nárazově, některé části opakovaně předělával bez odpovídajících konzultací a tak se dostal do časové tísně. Celková činnost rotátoru byla předvedena až v posledním možném termínu, což už neumožnilo ani popsat všechny funkce a parametry v textu bakalářské práce. Samotný text práce je na nízké úrovni, kterou snižují především časté pravopisné chyby, chybějící písmena, či slova. Je vidět, že práce neprošla žádnou závěrečnou kontrolou. Hodnocení pak snižuje hlavně roztříštěnost práce, snaha o perfekcionalismus v detailu, při nedokončení celku v principiální podobě.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Posudek oponenta

Povalač, Aleš

Bakalářská práce je věnována návrhu řídicí elektroniky pro dvouosý anténní rotátor. Požadavkem je použití střídavého synchronního motoru, magnetického senzoru AS5040 a řízení ruční i z PC. Rešeršní část práce je poměrně povrchní, prakticky vůbec se nezabývá principem ani vhodnými způsoby řízení motoru, což je v dané aplikaci poměrně zásadní. Samotný návrh hardwaru působí precizně, je podrobně řešena i problematika ochran datových signálů a mechanické možnosti uchycení magnetického senzoru natočení. Kapitola o firmwaru ukazuje na neznalost některých postupů, např. pro měření střídy PWM, které v práci představovalo značný problém, by bylo možné využít vstupní záchytnou jednotku časovače 1. Mikrokontrolér ATmega16A by při vhodném použití kapacitou paměti s rezervou stačil. Samotný firmware je nepřehledný, obsahuje obrovské množství globálních proměnných, většina kódu je v jediném velkém modulu. Za zásadní problém považuji chybějící komunikaci s PC a nedokončené detailní testování. Zadání bakalářské práce je tedy splněno pouze částečně a výsledný prototyp nemá bez odladěného firmwaru praktickou užitnou hodnotu, ačkoliv z hlediska hardwarového návrhu působí dobře. Z formálního hlediska má práce velice nízkou úroveň a špatně se čte, zejména vlivem značného množství hrubých pravopisných a stylistických chyb. Kompletní schéma celého systému je přiloženo pouze elektronicky, v práci samotné chybí.

Navrhovaná známka
E
Body
53

Otázky

eVSKP id 84635