KUZNETSOV, V. Diagnostika polovodičových materiálů metodou EBIC [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Čudek, Pavel

Pan Kuznetsov se ve své bakalářské práci zabýval diagnostikou polovodičových materiálů metodou EBIC při různých pracovních podmínkách v rastrovacím elektronovém mikroskopu. Student v teoretické části bakalářské práci nejprve popsal jak funguje rastrovací elektronový mikroskop, poté teorii polovodičových materiálů a následně metodu EBIC. V praktické části student nejdříve promeřil charakteristiky NPN a PNP tranzistorů metodou EBIC na růzmách místech PN přechodů a z naměřených dat pak vypočítal difůzní délku a dobu života minorotních nosičů za různách pracovních podmínek. Následně pak student zhotovil jednoduchý přípravek pro měření fotovoltaických článků v rastrovacím elektronovém mikroskopu a provedl jejich experimentální pozorování metodou EBIC. Student prokázal uspokojivé znalosti jak v oblasti rastrovací elektronové mikroskopie tak v oblasti polovodičových materiálů. Během měření a vyhodnocování naměřených dat, jakož i výrobě přípravku pro měření FV článků pracoval student samostatně. Jeho aktivita byla dobrá po celý semestr a výsledky měření chodil pravidelně konzultovat. K zpracování práce pak lze vytknout, že kapitole EBIC měla být věnována více než 1 strana na rozdíl od kapitol "Zdroje elektronů" a "Charakteristické hodnoty SEM", které nemají pro práci reálný přínos. Grafické, formální a gramatické zpracování práce je rovněž na nižší úrovni. Celkově výsledná bakalářská práce splňuje všechny podmínky pro závěrečnou práci, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím 82b / B

Navrhovaná známka
B
Body
82

Posudek oponenta

Vaněk, Jiří

Student se ve své práci, zadané ústavem elektrotechnologie FEKT VUT v Brně, zabývá problematikou diagnostickým metod využívající rastrovacího elektronového mikroskopu a výstupu měření generovaného proudu metodou EBIC. Samotná práce je zpracována v rozsahu 51 stran včetně seznamu literatury, symbolů a zkratek a doplněna 9 stranami příloh. Práce je rozčleněna do devíti kapitol. V úvodních kapitolách se student věnuje zdrojům elektronů, metodě rastrování elektronovým svazkem, interakcí a signály materiálu při interakci elektronového svazku s pevnou látkou. V kapitole 6 se student věnuje popisu vlastností polovodičů a v kapitole 7 popisu metody EBIC. Následuje experimentální část a vyhodnocení. Předložená práce je dostatečně přehledná a výstižná s vnější úpravou a grafickým zpracováním na hranici úrovně práce odpovídá znalostem získaným v daném oboru bakalářského studijního programu. K práci mám připomínky týkající se kapitoly popisující metodu EBIC, která by zasloužila více rozvést. Také v seznamu použitých zdrojů informací nebyl zdroj přímo zaměřený na tuto metodu. Celkový počet deseti informačních zdrojů pro práci tohoto zaměření není příliš vysoký a určitě by mohl být doplněn i o zahraniční literaturu. V experimentální části postrádám v případě měření na PNP tranzistoru topologické zobrazení měřených oblastí, jak tomu bylo u měření tranzistoru NPN. Také by nebylo špatné doplnit popis analyzovaných tranzistorů o celkový strukturální profil, aby bylo možné vyvodit důvod analýzy jednotlivých oblastí. Přes tyto připomínky práce splňuje požadavky kladené na bakalářskou práci a zadání práce bylo dostatečně splněno. Práci doporučuji k obhajobě a hodnotím známkou C.

Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 160418