KRÁTKÝ, M. Simulátor poruch elektrických strojů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.
Odevzdaná bakalářská práce se zabývá diagnostikou elektrických strojů. Jejím cílem bylo vytvoření a laboratorní úlohy, která bude studenty seznamovat s měřením vibrací na elektrických strojích a laboratorní úlohy zaměřené na analýzu rozběhového stroje. První část práce obsahuje přehledně zpracovanou literární rešerži, která shrnuje všechny důležité poznatky z dané problematiky. Oceňuji studentovu práci s literaturou a zodpovědný přístup k jejímu výběru. Druhá část práce se zabývá návrhem laboratorního modelu. Student při své práci sloučil využil již existující zařízení, doplnil jej o chybějící součásti a provedl vzorová měření. Následně vytvořil kvalitní návody ke dvěma laboratorním úlohám, které lze využít ve výuce. Jako vedoucí práce oceňuji studentovu iniciativu a pečlivost při řešení úkolů práce. Práce obsahuje všechny formální náležitosti, zadání práce bylo splněno. Vytýkám pouze drobné nesrovnalosti v textu.
Student Michal Krátký splnil všechny body práce dle zadání. V první části popisuje typické závady elektrických točivých strojů a věnuje se jejich diagnostice. Dále se v práci věnuje detailnímu popisu vibrodiagnostiky a diagnostice rozběhového proudu. Na základě teoretických informací navrhuje laboratorní model soustrojí s možností simulace závad. Výsledkem jsou i dva laboratorní návody k úlohám – Vibrodiagnostika a Diagnostika rozběhového proudu. Po odborné i formální stránce je až na drobné nedostatky práce v pořádku. Například je vhodné psát symboly a zkratky odděleně, v kapitole 8 je lepší užívat trpný rod a psát veličiny a jejich jednotky odděleně. Značným přínosem práce je tvorba dvou nových laboratorních úloh, komplexní popis diagnostických metod točivých strojů a prezentace vlastních naměřených hodnot. Žádná ze zde zmíněných připomínek není zásadního charakteru, proto práci doporučuji k obhajobě u státní závěrečné zkoušky.
eVSKP id 51908