JORDÁNEK, T. Prostorovo-časová analýza HD-EEG dat u pacientů s neurodegenerativním onemocněním [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Lamoš, Martin

Moderní skalpová elektroencefalografie poskytuje kromě výborného časového rozlišení i velmi dobré prostorové rozlišení, které je dáno vysokým počtem snímacích kontaktů. Jako výhodné se tak jeví použití analytických metod, které dokáží s takto bohatou informací pracovat. Jednou z nich je analýza EEG mikrostavů, kterým se věnuje předložená diplomová práce Tomáše Jordánka. U neurodegenerativních onemocnění mozku je v ohnisku zájmu hledání biomarkerů, které by dokázaly identifikovat onemocnění ještě před vypuknutím jeho specifických klinických příznaků. Elektrofyziologie jako časově i finančně dostupné vyšetření by mohla být vhodný zdroj takových parametrů. Student v této práci měl za úkol prostudovat dostupnou literaturu týkající se předzpracování EEG dat, analýzy EEG mikrostavů a diagnostiky onemocnění s Lewyho tělísky. Dále měl k dispozici EEG data prodromální skupiny pacientů a věkově vázaných zdravých kontrol, která měl předzpracovat, analyzovat výše zmíněnou metodou a statisticky srovnat dosažené výsledky mezi skupinami subjektů. Všechny body zadání práce student splnil. Informace o problematice čerpal z aktuálních publikací v mezinárodních časopisech a pravidelně konzultoval dosažené mezivýsledky a postupy. Jeho přístup a motivaci hodnotím velmi kladně. Programové skripty vytvořené v rámci diplomové práce a přiložené k práci jako elektronická příloha, byly využity pro analýzu EEG studie na pracovišti neurověd CEITEC MU. Naměřená EEG data není možné odevzdat spolu s prací, protože informovaný souhlas pro měřené osoby schválený Etickou komisí pro výzkum Masarykovy univerzity neumožňuje, aby data opustila pracoviště CEITEC MU. Pro diplomovou práci Tomáše Jordánka navrhuji hodnocení 90 bodů, A.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Kozumplík, Jiří

Diplomová práce je zaměřena na analýzu mikrostavů ze záznamu signálu EEG a hledání biomarkerů pro počítačovou klasifikaci onemocnění s Lewyho tělísky (LBD) s cílem odhalit neurodegenerativní onemocnění mozku před vypuknutím klinických příznaků. Úvodní kompilační část, zaměřená na signály EEG, jejich předzpracování a metody analýzy EEG mikrostavů, je zpracována výstižně a nemám k ní připomínky. Metodu analýzy autor popisuje v kap.5. Použitý datový soubor obsahoval 21 osob s podezřením na LBD a 23 věkově vázaných zdravých kontrol. Osoby s podezřením na LBD byly vybrány na základě dotazníku, který je bohužel uveden bez bližšího vysvětlení nebo odkazu na zdroj; dobrý výběr prodromální skupiny pacientů (tj. pacientů v předchorobném stádiu) je nezbytný pro věrohodné vyhodnocení dosažených výsledků. Součástí předzpracování signálů EEG je aplikace pásmové propusti s mezními frekvencemi 1 a 40 Hz. Úvahy o nelinearitě fázové charakteristiky nejsou relevantní, pokud byla použita filtrace v přímém a reverzním směru. Frekvenční charakteristiky pak měly být v podobě druhých mocnin amplitudových charakteristik, v kresbách chybí detail charakteristiky v blízkosti dolní mezní frekvence. K potlačení artefaktů činností okohybných svalů autor použil analýzu nezávislých komponent, která podle ilustračního obrázku funguje; je jen škoda, že chybí ilustrace potlačení vlivu EKG (resp. komplexů QRS), jehož výskyt byl údajně častější. Jedinou ukázku funkčnosti této metody pro potlačení artefaktů nepovažuji za dostatečnou. Vlastní zpracování signálů EEG bylo realizováno pomocí veřejně dostupného softwaru Cartool, který obsahuje nástroje pro mikrostavovou analýzu: od výběru vzorových map po jejich přiřazení každému časovému okamžiku záznamu EEG a následné odvození požadovaných parametrů. Ke zhodnocení hypotéz autor použil statistické testy. Pokud jde o věrohodnost dosažených výsledků, spoléhám se na pozitivní hodnocení z pracoviště zadavatele projektu (důvodem je mj. velký objem dat, která navíc nemůže zadavatel projektu z etických důvodů poskytnout). Mikrostavovou analýzu a vyhodnocení parametrů této analýzy autor detailně popsal a ve finální části věnoval dostatečný prostor diskusi a formulaci závěru. Postup řešení považuji za správný, ke zhodnocení dosažených výsledků nemám výhrady. Odbornou úroveň práce považuji za solidní, autor čerpal z aktuálních publikací v respektovaných časopisech (práce obsahuje celkem 67 odkazů na literární zdroje). Prezentační úroveň práce je velmi dobrá, rozsah práce považuji za vyhovující s následujícími výhradami: praktická část zaměřená na potlačení artefaktů měla být zpracována podrobněji, nedostatkem je chybějící popis realizovaných programových jednotek. Na závěr konstatuji, že autor splnil všechny body zadání projektu. Práci hodnotím známkou A (90 bodů).

Navrhovaná známka
A
Body
90

eVSKP id 134432