MATLOCH, R. Analýza nadzvukového proudění plynu v diferenciálně čerpané komoře elektronového mikroskopu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Maxa, Jiří

Jako vedoucí diplomové práce mohu vyjádřit, že přístup diplomanta ke zpracování práce byl příkladný, na zadání pracoval průběžně a časový plán plnil bez problémů, se snahou o rychlé, ale odpovědné vypracování. Spolupráce s diplomantem byla bezproblémová, při práci prokazoval odpovědný a cílevědomý přístup a jeho vystupování je velmi seriózní. Se zadanými podklady dovedl pracovat. I proto je úroveň odevzdané práce velmi kvalitní a jejím přínosem je, že se podílí na zavádění simulačních analýz problémů řešených na ústavu. Práce si kladla za cíl analyzovat vliv typu proudění v diferenciálně čerpané komoře s ohledem na funkční podmínky mikroskopu. Důležitým výsledkem práce bylo zjištění, že v oblasti nízkých tlaků nevzniká výraznější rázová vlna. Přínos práce vidím v analýze a popisu proudových podmínek v diferenciálně čerpané komoře, které není možné získat pomocí experimentálního měření. Tato analýza je součástí celkového mapování proudění v enviromentálním rastrovacím elektronovém mikroskopu AQUASEM II vyvíjeném ve spolupráci s Ústavem přístrojové techniky AVČR. Vzhledem k uvedeným skutečnostem navrhuji diplomanta hodnotit stupněm výborně.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Vyroubal, Petr

Předkládaná diplomová práce pana Matlocha se zabývá analýzou nadzvukového proudu plynu v diferenciálně čerpané komoře pro EREM. Práce je logicky členěna od 7 kapitol. V úvodu student popisuje teorii elektronové mikroskopie a princip rastrovacího elektronového mikroskopu. Vhodné by však bylo zde uvést i kapitolu o elektronové trysce a vzniku elektronového svazku s blokovým nebo principiálním schématem popisovaného mikroskopu. Velice zajímavou je kapitola popisu proudění, kde se student neomezil jen na dynamiku tekutin a popis laminárního a turbulentního proudění, ale zabývá se i mechanizmem vzniku a šíření tzv. rázových vln, jenž jsou doprovodným nežádoucím jevem při nadzvukovém proudění. V praktické části student namodeloval a modifikoval model diferenciálně čerpané komory. Modifikace byla provedena zkosením vnější hrany a odstranění schodu mezi částmi diferenciálně čerpané komory a zkrácením vzdálenosti mezi výstupem z tubusu a vstupem do komory vzorku. Výsledky jsou přehledně prezentovány ve formě grafických závislostí, ovšem nedostatek této kapitoly je tam, kde student vyhodnocuje grafy zkoumaných veličin a na ose x má vynesenu vzdálenost v milimetrech, nikde však není uvedena zmínka nebo obrázek, kde se tato zkoumaná dráha nachází. Práce pana Matlocha obsahuje překlepy, po formální stránce se mi nelíbí číslování rovnic, někde jsou rovnice číslovány, někde vůbec, někde jsou použita písmena. Jako zásadní nedostatek vidím absenci seznamu použitých symbolů, fyzikálních veličin a jejich jednotek. V kapitolách 3.4, 3.5, 3.6 nejsou vysvětleny použité symboly vůbec. Dále pak vidím jako nedostatečnou práci s literaturou, 7 zdrojů, z nichž 2 jsou z portálu wikipedie je na diplomovou práci málo. Přínos této práce je v sestavení metodiky výpočtu v prostředí ANSYS CFX v oblasti velmi nízkých tlaků a v modifikaci a optimalizaci tvaru diferenciálně čerpané komory a popisu problematiky rázových vln, která může být předmětem dalšího zkoumání. Díky výše uvedeným nedostatkům práci hodnotím stupněm B 85b.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 66961