KHOL, F. Servoventil pro automatické zavlažování [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2024.
Student si vybral na bakalářskou práci poměrně náročné téma, které vyžadovalo návrh zapojení, návrh plošného spoje, realizaci elektronické části, její naprogramování včetně identifikace soustavy, návrhu regulátorů a oživení. Oceňuji snahu studenta si dostudovat potřebné znalosti zejména programování mikrokontrolérů, ale i potřebných základů ze slaboproudé elektroniky a naučení se v potřebných programech. Místy bych však uvítal hlubší porozumění problematice probrané v již absolvovaných předmětech. Během praktické realizace student prokázal velkou pečlivost, dobrou zručnost a trpělivost. Student na práci pracoval průběžně po celou dobu a pravidelně využíval konzultací. Samotné oživení provázelo množství komplikací, se kterými se student (s pomocí vedoucího práce) dokázal vypořádat. I přes to se ale jednotka stihla dokončit a je plně funkční.
Bakalářská práce se zabývá návrhem realizací polohového řízení servoventilu pro zavlažovací systém. V první části práce je popsána zvolená koncepce využívající stejnosměrný motor řízený čtyř kvadrantovým měničem. Regulace a komunikace s nadřazeným systémem využívá mikrokontrolér. Následuje podrobnější popis jednotlivých použitých komponent – zdrojů, procesoru, snímačů a integrovaného H-můstku. Tato část práce je celkem uceleně a logicky zpracována (až na některé nevhodné formulace). Další kapitola se zabývá návrhem regulace ventilu. Je zde proveden návrh polohové regulace s podřazenou proudovou smyčkou. K této části mám několik připomínek – není uvedeno jakou řídící algoritmus používá aritmetiku – z toho patrně vyplývá, proč se např. neuvažuje zesílení čidla proudu (odpor bočníku) a zesílení měniče. V návrhu polohového regulátoru je několik chyb – moment setrvačnosti má být poloviční (uvedený vztah platí pro dutý válec), odpor vinutí motoru měřený ohmovou metodou je uváděn 32 (v předchozí kapitole je to 22 nebo 10 - měřeno ohmetrem), rovnice 6.23 a 6.24 se nerovnají (ale výsledek je asi správně ). Bylo by velice vhodné regulační smyčky blokově nakreslit – celkové schéma je sice v příloze ale není moc přehledné. Na závěr jsou uvedeny problémy s oživováním a naměřené výsledky. Jsou zde popsány problémy s řízením integrovaného H můstku. Tyto problémy ale vznikly nepochopením funkce obvodu - viz tabulka 4.1. Unipolární řízení je třeba realizovat jinak. (obvod obsahuje vnitřní logiku – jinak by musel mít 4 vstupní signály. Toto se bohužel objeví i v kapitole Závěr tvrzením že obvod se nechová dle dokumentace). Nicméně zvolené bipolární řízení je možné (to je dle 4.1 v pořádku). Vlastní písemnou práci poškozuje množství nevhodných formulací (např. hned úvodní věta „Výrobek zhotovený z této bakalářské práce...“, „bude vypadat jako rov. 6.15“ a pod. ). Student splnil zadání beze zbytku, je třeba ocenit úspěšnou realizaci zařízení.
eVSKP id 159956