BERAN, T. Zařízení pro bezdrátový přenos dat měření elektrického proudu [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Vyroubal, Petr

Předložená diplomová práce pana Berana, se zabývá problematikou návrhu a konstrukce zařízení pro bezdrátový přenos dat měření elektrického proudu. Práce byla řešena ve spolupráci firmou MEgA, a.s., ve které je diplomant zaměstnán. V úvodních kapitolách autor popisuje nezbytnou teorii a požadavky na zařízení, která slouží jako stavební kámen, stěžejní, praktické části, která se věnuje vlastní konstrukci měřícího systému proudu pro VN s komunikačním rozhraním a tvorbou a optimalizací firmware. Diplomant se musel vypořádat s několika výzvami, neboť bylo nutné respektovat návrhová pravidla pro VF aplikace, dále odladit firmwarovou část a navrhnout systém, který bude simulovat centrální jednotku pro sběr dat z jednotlivých fází a vše otestovat v simulovaném provozu. Práce je psána přehledně a výsledky jsou prezentovány jak formou měření, tak přehledných grafů, jak je z práce patrné, požadavky na měřicí subsystémy byly splněny. Jediným problémem, je synchronizace času, kde se nepodařilo dosáhnout přesnosti pod 100us, nicméně byla nalezena metoda, která by měla tento nedostatek odstranit, nicméně z časových důvodů, ji již nebylo možné implementovat a odzkoušet. Diplomant přistoupil k dané problematice se zájmem, pracoval téměř samostatně a pravidelně využíval konzultací. Tyto konzultace pan Beran vedl konstruktivně a přicházel vždy připraven a s návrhy vlastních postupů a nápadů. Přínos práce je bezesporu ve funkčním měřícím zařízení s komunikačním rozhraním, které vyhovuje požadavkům firmy MEgA, která bude toto zařízení zahrnovat do svého portfolia měřících aparátů. Cíle práce byly splněny a vzhledem k výše uvedenému navrhuji práci hodnotit stupněm A

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Čech, Ondřej

Student Tomáš Beran vypracoval závěrečnou práci, která se zabývá bezdrátovým měřením elektrického proudu v třífázové soustavě. Cílem bylo sestavit měřící a komunikační část zařízení. Práce má celkem 57 stran. Student prezentoval zejména návrh měřící části, kde navrhl DPS a otestoval zařízení v laboratorních/simulovaných podmínkách. Velmi precizně je otestována a kalibrována měřící část, jsou stanoveny chyby měření při různých podmínkách, včetně různé teploty. Tuto část práce bych vyzdvihl jako nejsilnější. Poněkud zarážející je vlastní úprava komerčně dodávaného proudového transformátoru, kdy jsou nepřesnosti jeho měření kompenzovány až sekundárně na základě kalibračních dat a student sám uvádí, že měření s takovým transformátorem bude zatíženo velkou chybou. Práce se v návrhu komunikační části zabývá použitím NTP protokolu pro časovou synchronizaci, je provedena řada testů, které ovšem jeho použití nakonec vyloučily. Pravděpodobně i na základě toho se práce nedostala do fáze testování v provozu (bylo součástí zadání). Ve zveřejněných podkladech mi chybí programový kód celé realizace, není tudíž možné zhodnotit jeho funkčnost. Obsah práce je nepochybně velmi přínosný i přes to, že se cíle nepodařilo zcela naplnit, proto na základě výše uvedených skutečností navrhuji hodnocení B 80b.

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 152461