MINSTEROVÁ, A. Perfuzní analýza s využitím metody DSC-MRI [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.

Posudky

Posudek vedoucího

Macíček, Ondřej

Bakalářská práce Alžběty Minsterové se zabývá perfuzní MRI metodou DSC, založenou na susceptibilním váhování obrazu s použitím kontrastní látky. V teoretické části autorka vychází především ze zahraničních knih a článků. Teorie je sepsána v adekvátním rozsahu a hloubce. Jsou zde popsány MRI nativní, kontrastní a perfuzní techniky, přičemž na DSC je samozřejmě kladen největší důraz. Z praktického hlediska studentka vytvořila program pro kompletní perfuzní analýzu. Software otestovala na anonymizovaných pacientských datech. Mohu konstatovat, že perfuzní mapy vycházejí konzistentně a správně. Pouze nedošlo k implementaci korekce recirkulace při výpočtu objemu krve (CBV), avšak ekvivalentní korektní parametr je určen z objemového teorému (z parametrů CBF a MTT). Validaci metody by bylo nutné provádět na segmentované bílé/šedé hmotě mozkové, což by bylo v takto zašuměných obrazech komplikované. Srovnání výsledků s literaturou bylo v práci provedeno na základě průměrné hodnoty celé mapy, což není správná volba, protože parametrická mapa je prostorově heterogenní. Kvantitativně by výsledky ale nemusely být srovnatelné ani v případě korektní segmentace. Důvodem je nedokonalé měření arteriální vstupní funkce. Je to patrné například z map MTT, kde se hodnoty blíží nule, což není fyziologicky možné. Bohužel, toto je vlastnost všech neslepých dekonvolučních metod s měřenou křivkou AIF, která je zkreslena různými artefakty. Celkově studentka odvedla velký kus práce jak v teoretické, tak praktické části a netriviálního tématu se zhostila výborně. Navíc potřebná literatura byla dostupná pouze v angličtině, což je pro počáteční zorientování značně komplikované. Z formální stránky je práce na vysoké úrovni. Studentka docházela na pravidelné konzultace, které byly konstruktivní a věcné. Zadání je splněno. Práci hodnotím stupněm A/95 b. a doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Jiřík, Radovan

Předložená bakalářská práce se zabývá metodami zobrazování perfúze magnetickou rezonancí, zvláště metodou DSC-MRI. Studentka v teoretické části dobře shrnula teorii MR zobrazování a jednotlivé metody zobrazování perfúze, podrobněji pak metodu DSC-MRI. Jen teoretický popis principu NMR obsahuje mnohá zjednodušení a nepřesnosti. Kap. 3.3 popisující zpracovaná data měla být z teoretického úvodu přesunuta spíše do části 4. popisující vlastní realizaci. V části realizace navrhla studentka poměrně rozsáhlý program pro celý řetězec zpracování DSC-MRI dat. Jednotlivé části realizace programu jsou věcně správně a srozumitelně popsané. V části vyhodnocení navržených algoritmů na dodaných DSC-MRI datech bych pro vizuální porovnání výsledných parametrických map na Obr. 21-24 očekával stejný rozsah hodnot barevné škály. Obecně by bylo vhodné nastavit zobrazovaný rozsah hodnot pro jednotlivé typy perfúzních parametrů napevno, aby se tak omezil vliv odlehlých hodnot odhadů. Po formální stránce je práce na výborné úrovni a nemám k ní žádné připomínky. Celkově práci hodnotím jako nadprůměrnou a doporučuji ji k obhajobě.

Navrhovaná známka
A
Body
93

Otázky

eVSKP id 72842