URBANOVSKÝ, J. Emulátor přenosové sítě [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Krajsa, Ondřej

Cílem studentské práce bylo vytvořit nástroj pro operační systém Linux, který bude sloužit jako emulátor přenosové sítě. Zadání považuji za splněné. Student pracoval aktivně, navržená aplikace je funkční a umožňuje ovlivňovat požadované parametry přenosu. Po formální stránce je práce na dobré úrovni. Celkově hodnotím A/90

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Koton, Jaroslav

Diplomová práce se věnuje návrhu vlastního emulátoru sítě, který má až ambici nahradit používaný, ale již neudržovaný, emulátor WANem. Práce je rozdělena na hlavní dvě části, kdy první v detailech popisuje jednotlivé části Linuxového jádra, které jsou využívány následně i v rámci samotného emulátoru. Bezesporu je první část práce nutná pro sledování a pochopení druhé částí práce, věnující se již vlastnímu návrhu emulátoru. Přesto již sama validace navrženého emulátoru (kap 4.2) je velmi omezená a uvádí výsledky při nastaveném zpoždění, ztrát, a zpoždění-jitter. Další v samotném emulátoru uvažované parametry sítě (Duplication, Reorder, Corruption) již nebyly testovány nebo výsledky nejsou součástí práce. Z formálního hlediska je práce velmi zdařilá. Jen několika místech je nevhodně (nejednoznačně) pracováno s odkazy na kapitoly či obrázky; např. i) „…(OSI) reference model 1.1, which…“ kdy pod „1.1“ je míněn odkaz na obr. 1.1 (str. 15); ii) „…and goes to routing sybsystem 1.4 and performs lookup.“, kdy v tomto případě „1.4“ je míněno číslo kapitoly „Routing subsystem“ (str. 22); iii) „…we can use 1.4 as a reference.“, kdy v tomto případě není jisté, co „1.4“ vyjadřuje nebo na co odkazuje (str. 25). The diploma thesis deals with novel design of network emulator that even might replace the still used but not already maintained WANem emulator. The thesis is divided into two main parts, whereas the first one describes parts of the Linus kernel, which are subsequently used within the emulator design. There is no doubt that the first part is essential to follow and understand the second part of the thesis, already dealing with the emulator design. However, the emulator validation (section 4.2) is already very limited and presents only results assuming the parameters of Delay, Loss, and Delay-Jitter. The other network parameters assumed to be also emulated (i.e. Duplication, Reorder, Corruption) were not tested or the obtained results are not part of the thesis. From the formal point of view, the thesis is very good. Only at some parts referencing to other sections or figures is not suitable or ambiguous, e.g. i) „…(OSI) reference model 1.1, which…“ where „1.1“ refers to Fig. 1.1 (page 15); ii) „…and goes to routing sybsystem 1.4 and performs lookup.“, where „1.4“ represents the section „Routing subsystem“ (page 22); iii) „…we can use 1.4 as a reference.“, whereas in this case it is not clear to what „1.4“ means or to what it refers to (page 25).

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 126007