PETRŽALOVÁ, K. Možnosti využití houbového mycelia jako nosiče vybraných aromatický látek [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta chemická. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Hudečková, Helena

Studentka Karolína Petržalová se ve své práci věnovala možnosti využití pelet vyrobených z houbového mycelia korálovce ježatého jako nosiče pro aromatické látky. Literární rešerše se zabývá Korálovcem ježatým, od morfologie po vlastnosti a využití. Dále se zaměřuje na pachové odpuzovače zvěře, aromatické látky a metody analýzy těchto látek. V experimentální části studentka aplikovala přípravek na odpuzování zvěře na houbové pelety, které byly dodány firmou Myco. Ve spolupráci s touto firmou také vzniklo zadání předložené práce, za účelem zkoumání různého využití jejich výrobků. Jednou z možností by mohlo být využití jako nosiče pro pachové ohradníky. Studentka v rámci experimentu sledovala úbytek geraniolu, který byl uveden výrobcem preparátu na odpuzování zvěře jako účinná látka. Byl sledován také vliv prostředí na rychlost úbytku této látky z pelet. Pro analýzy byla použita plynová chromatografie. Ze získaných výsledků studentka vyvodila, zda jsou houbové pelety vhodným materiálem pro použití jako pachový nosič, a jak dlouho trvá vyprchání nanesené látky. Studentka získané výsledky zpracovala do přehledných grafů a tabulek. Výsledky řádně oddiskutovala a vyvodila z nich závěr. V laboratoři pracovala svědomitě a ve spolupráci se školiteli provedla analýzy, které dále zpracovala. Studentka prokázala schopnost řešit zadané úkoly. Pro vypracování rešerše použila dostatečného množství literárních zdrojů týkajících se dané problematiky. Získané výsledky pravidelně konzultovala. Práci Karolíny Petržalové hodnotím kladně z hlediska dosažených výsledků, ale i z hlediska celkového přístupu studentky k zadané práci. Kontrolou míry podobnosti s jinými dokumenty a pracemi, byla zjištěna podobnost z 13 %. Po kontrole bylo nalezeno nejvíce podobností v experimentální části u popisu použitých metod. Vzhledem k této skutečnosti lze textovou část práce považovat za originální. Tuto bakalářskou práci doporučuji k obhajobě a hodnotím ji známkou A, tj. výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Kvalita zpracování výsledků A
Interpretace výsledků, jejich diskuse B
Závěry práce a jejich formulace B
Využívání konzultací při řešení práce A
Celkový přístup k řešení úkolů A
Splnění požadavků zadání A
Studium literatury a její zpracování A
Využití poznatků z literatury A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Obračaj, Jan

Bakalářská práce studentky Karolíny Petržalové se zabývá studiem pelet vytvořených z houbového mycelia korálovce ježatého a jeho využitím jako nosič pro aromatické látky. Jako tato aromatická látka byl zvolen geraniol, jehož koncentrace v průběhu experimentu byla stanovována za pomocí plynové chromatografie s hmotnostní detekcí. Práce obsahuje přehlednou a obsáhlou literární rešerši, která podrobně popisuje zkoumanou problematiku. V experimentální části se vyskytují jisté nedostatky v podobně nezahrnutí všech chemikálií použitých pro zpracování a analýzu vzorků. Zpracování výsledků je velmi strohé a bylo by vhodné více rozvést diskuzi, uvádět konkrétní koncentrace analyzované látky v mg/ng na ml a chybí zde také tím pádem porovnání postupného snižování koncentrace účinné látky ve vzorcích s původní referenční hodnotou látky, která je obsažena v komerčním produktu. Vzhledem k měření vzorků v triplikátech zde také chybí u výsledného grafu odchylky měření a chybové úsečky, které by měly vysvětlovat občasný nárůst v minimálních množstvích stanovované látky, který je komentován pod grafem (str. 30). Práce díky splnění zadání a dobře vypracované teoretické a experimentální části působí celistvě a vyhovuje tedy požadavkům. Kvůli nedostatkům ve výsledkové části a v diskuzi hodnotím práci celkovou známkou B („velmi dobře“) a doporučuji tuto práci k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání B
Logické členění práce A
Kvalita zpracování výsledků C
Interpretace výsledků, jejich diskuse C
Využití literatury a její citace A
Úroveň jazykového zpracování A
Formální úroveň práce – celkový dojem B
Závěry práce a jejich formulace C
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 155359