MÍVALTOVÁ, M. Sýpka ve Slaném [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. .

Posudky

Posudek vedoucího

Mléčka, Jan

Barokní sýpka není pro Markétu Mívaltovou jen pouhou propojkou dvou paralelních ulic uprostřed městské zástavby, ale hravou spojnicí světa dětí se světem dospělých. Nápaditým způsobem využívá trojice stávajících podlaží a vytváří tak ideální paralelní město dětské bezstarostnosti a zábavy, kdy každá ulice, zeď, střecha či plácek poskytují nespočet podnětů ke společné interakci či individuálnímu objevování. Markétina krajina dětských her povyšuje aktuální dětské zábavní parky v halách periferní sídelní kaše na integrální součást centra a dává tak základnímu formátu osobního rozvoje cennou historickou kontinuitu. Dobrá dopravní dostupnost na Hlavní město Prahu a většinu středočeského kraje dává záměru předpoklad využití v širším kontextu nejen na úrovni regionu. Předloženou práci s potěšením doporučuji k obhajobě a navrhuji hodnocení A 90

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování A Soustavný s nezbytnou mírou pochybnosti a sebereflexe.
Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Urbánek, Libor

Studentka prokazuje dobrou schopnost analytického a koncepčního myšlení, což se odráží v kvalitním zpracování úvodní části projektu a v definici základního konceptu. Ke konverzi historického objektu přistupuje se zdravým respektem, avšak celkový návrh působí místy lehce nedotaženě. Jasně a srozumitelně prezentuje promyšlený celkový záměr. V oblasti architektonického navrhování a konstrukčních řešení však potřebuje získat více zkušeností a jistoty, aby byla schopna vytyčené cíle a zajímavé myšlenky více rozvinout a dostat je do odpovídající podoby.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení A Vzhledem ke stávající hustotě urbanistické struktury řešeného území a doslova k „pohlcení“ barokní sýpky okolní různorodou zástavbou je autorkou navržené řešení důležitým a opodstatněným zásahem, který dává vyniknout architektonicky cenné stavbě a napomáhá k potřebnému otevření a zpřístupnění jejího okolí. Odstraněním dvou objektů v severní části území vzniká nový veřejný prostor, kterým je částečně suplována absence adekvátního předprostoru a rozptylové plochy veřejné stavby.
Provozní řešení C Vzhledem k charakteru navržené funkční náplně je vhodně zvoleno rozvolněné dispoziční řešení a členění prostoru formou buněk pojímajících jednotlivé funkce a provozní části. Dořešeny však nejsou některé dílčí provozní vazby, a to včetně vstupních prostor (např. absence recepce). Vzhledem k velikosti a charakteru objektu se jeví jako relativně poddimenzované provozní a technické zázemí.
Technicko konstrukční řešení B Konstrukční a technické řešení odpovídá požadavkům nové funkce objektu. Navržené zásahy do původní nosné konstrukce, reagující na potřeby vložených aktivit, jsou z pohledu památkově chráněného objektu v některých případech diskutabilní, ovšem na druhou stranu racionální a v souladu s celkovou koncepcí nové náplně. Z projektu je patrné, že autorka se původní historicky cenné konstrukce snažila zachovat v maximální možné míře a navržené technické řešení volila s ohledem na jejich charakter a hodnotu. Je třeba ocenit vhodnost uvedených skladeb konstrukcí a návrh sanace objektu.
Architektonické řešení C Koncept návrhu založený na osmi tradičních dětských hrách je zajímavým námětem skýtajícím prostor pro vytvoření kreativního prostředí vybízejícího k objevování samotné podstaty hraní. Autorčino pojetí je však místy až zbytečně upjaté na dogmatickém přepisu podoby jednotlivých aktivit, čímž možná není potenciál původní myšlenky plně využit. Vnější vzhled objektu je s ohledem na původní identitu stavby zachován víceméně v původní podobě. Jediným výrazným zásahem je částečné otevření střechy formou lokálního nahrazení původní krytiny proskleným pláštěm. Kormě přirozeného prosvětlení vnitřních prostor je dle autorky cílem tohoto zásahu odkrytí vnitřního „architektonického bohatství“ barokní sýpky v podobě částečného zviditelnění jedinečného tradičního krovu z venčí. Opět se jedná o zajímavou myšlenku a práci s hodnotami objektu, i když otázkou je, zda-li blízkost okolní zástavby umožní vnímání tohoto efektu i jinak než jen z dálkových pohledů.
Formální úroveň B Prezentace celého projektu s osobitou grafikou je zdařilá. Analytická část je zpracována podrobně a výstižně. U návrhové části je zvolená úroveň grafické stylizace místy lehce na úkor jasné čitelnosti, ovšem v celkovém kontextu práce působí srozumitelně. Vzhledem k tomu, že návrh je v tomto případě založen zejména na práci s vnitřními prostory objektu, mohl být kladen větší důraz na úroveň a propracovanost prezentace interiéru.
Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 142229