VLČKOVÁ, M. MĚSTSKÝ DŮM NA NÁBŘEŽÍ V PŘEROVĚ [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta architektury. 2010.

Posudky

Posudek vedoucího

Jura, Pavel

I přes výslednou podobu některých částí projektu (např. jen formální návrh střešní zahrady, typologie fasád apod.) studentka soustavnou prací a postupným vývojem návrhu dospěla k poměrně kvalitní úrovni. Tato úroveň je však zásadně limitována absencí výraznějšího konceptu objemového, provozního či dispozičního řešení. Otázky a náměty k obhajobě: Zdůvodněte koncepční řešení - návrh uličních fasád.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Přístup studenta ke zpracování soustavná práce na projektu
Navrhovaná známka
C
Body
75

Posudek oponenta

Machovský, Tomáš

Autorka presentuje v návrhu sociální téma, které je přínosem pro danou lokalitu i město. Velmi positivně působí koncept vnitrobloku domu s otevřenou pavlačí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Urbanistické řešení D Klasicky pojaté urbanistické řešení nárožní proluky - doplnění hmotou, bez ambice nějak výrazně zasáhnout do území. Návrh nijak netěží z jedinečné pozice v urbánní struktuře města. Přínosem je, že dům nabízí území vybavenost a oživuje nábřeží o městský parter. Zajímavým nápadem je loubí, které do území přináší prvek obvyklý v prostorách náměstí, a dodává místu určitou noblesu a velkorysost. Problematickým se zdá řešení parteru ve vnitroblouku, který je zvednutý na úroveň 2.np. Dům by si zasloužil více vytěžit z pozice v urbánní struktuře města - jedná se o jedno z nejstarších osídlených míst ve městě na pravém břehu řeky Bečvy. Místo vytváří společně se zámkem a hradbami silné centrum
Architektonické řešení D Dům je navržen jako jeden celek s hlavní fasádou presentující dva motivy, ne zcela slučitelné - měřítkově i charakterově. Je patrné, že se autorka snažila oddělit provozní části, nicméně výsledek je rozpačitý a nedůsledný - společenská místnost v patře zasahuje i do fasády jiného charakteru. Hlavní fasáda působí jako krunýř, ochranný štít před ruchem města, vnitrobloková fasáda je naopak otevřená. Vnitroblok působí velmi příjemně a harmonicky. Zvolená proporce a materiál vytváří klidnou atmosféru místa, ideální pro setkávání obyvatel pečovatelského domu. Otázkou nicméně zůstává propojení s veřejným parterem. Návrh zahradních úprav ve vnitrobloku by si zasloužil více invence a vtipu. Stálo by za zvážení přirozené osvětlení koupelen.
Provozní řešení D Umístění společenské místnosti v patře, vzhledem k možnosti propojení s terasou, je diskutabilní - nabízí se sloučit funkci společenské místnosti se zimní zahradou. Kancelář vedoucího (1.np, 121; předpokládám, že se jedná o kancelář správce budovy, přijímací místnost apod) by asi mohla být umístěna blíže hlavnímu vstupu z ulice Brabansko. Způsob řešení vertikální komunikace při ulici Malá Dlážka (schodiště ani výtah nedosahuje úrovně přízemí) lze považovat za chybu - vzhledem k tomu, že se jedná o dům s pečovatelskou službou a dá se předpokládat zvýšený pohyb osob se sníženou schopností pohybu. Provoz garáží přináší určité obtíže.
Technicko konstrukční řešení C Konstrukční systém a řešení detailů je zvolena adekvátně k funkci.
Formální úroveň D Grafické zpracování by si zasloužilo větší pozornosti - volba velikosti a stylu písma, tloušťka čar, šrafa, umístění na formátu výkresu apod.
Navrhovaná známka
D
Body
64

Otázky

eVSKP id 31625