PUČÁLKA, J. Vysokorychlostní optický spoj pro krátké vzdálenosti [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.

Posudky

Posudek vedoucího

Kubíček, Michal

Student pracoval na práci průběžně po celou dobu řešení projektu, pravidelně docházel na konzultace. Prokázal schopnost samostatně vybrat klíčové komponenty navrhovaného zařízení, provedl obvodový návrh, návrh plošného spoje i jeho následné osazení. Výsledkem je elektronické vybavení optického spoje s rozhraním Ethernet, které sice ještě nebylo kompletně odzkoušeno, ale dosavadní testování naznačuje, že zařízení bude plně funkční. V návrhu schématu bylo bohužel několik chyb, které zkomplikovaly oživení desek. Vzhledem k pozdnímu dodání některých součástek dodavatelem se práce na optickém spoji dále zdržely a student se již nestihl naplno věnovat konfiguraci obvodu FPGA. Rozsah práce ale i tak odpovídá kvalitní diplomové práci. V některých ohledech jsem očekával samostatnější postup (volba hodnot součástek, tvorba plošného spoje), ale chápu, že jde o první projekt studenta v oblasti návrhu složitějších elektronických zařízení. Samotná práce je psána dobře, je přehledná a bez větších formálních chyb. Student se ale někdy zbytečně opakuje a některá uvedená tvrzení jsou až zavádějící.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Tošovský, Petr

Autor práce navrhl elektronickou část bezkabelového optického spoje. Jako softwarové vybavení správně použil již existující bloky. Práce obsahuje obsáhlý teoretický úvod, který kvalitně mapuje zadanou problematiku. Některé informace se v něm neustále opakují a někdy jsou informace uvedené ve špatném kontextu. Parametry LED jsou například porovnávány s parametry žárovek, což je pro cíl práce bezpředmětné. Praktická realizace neobsahuje návrh ani popis použité mechanické a optické části spoje. V teoretické části je uveden postup stanovení útlumu trasy, který však není použit při vlastním návrhu a parametry spoje jsou, zdá se, produktem dostupných součástek, ne požadovaných parametrů. Autor označuje spoj jako duplexní s identickými vysílacími a přijímacími moduly na obou stranách spoje. Nezohledňuje možnost vzájemné interference obou komunikačních kanálů ani nezmiňuje řešení takového stavu. Ověření funkčnosti se omezilo na pouhé otestování funkčnosti spojení bez vlastního měření dosažených parametrů - chybovosti, výkonové rezervy, SNR - které jsou velmi dobře popsány v teoretické části práce. Popsané chybějící části návrhu a měření by jistě nebyly nad rámec zadání jak autor uvádí v závěru. V závěru je rovněž uvedeno, že spoj by měl dosahovat přenosové rychlosti 100Mb/s a dosah okolo 100m. Toto tvrzení není vzhledem k předchozímu ničím podloženo a srovnání s komerčními výrobky je tedy velmi ambiciózní. Nicméně i tak je rozsah odvedené práce značný a celkově považuji práci za zdařilou s ambicemi na úspěšné pokračování projektu. Formální zpracování práce je také na dobré úrovni.

Navrhovaná známka
B
Body
87

Otázky

eVSKP id 65718