STRÁŽNICKÝ, M. Univerzální převodník spojitých analogových signálů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student pracoval na zadané práci soustavně, samostatně a postupoval dle zadání. Činnost převodníku byla experimentálně ověřena, nicméně se nepodařilo provést zkoušky EMC a ověřit činnost v praxi. Důvody uvedené studentem v závěru práce jsou relevantní. Aktivitu studenta hodnotí konzultanti pozitivně včetně zájmu o danou problematiku. Technická úroveň práce odpovídá znalostem a dovednostem studenta. Drobné nedostatky se vyskytly při návrhu DPS, které byly odstraňovány při konzultacích studenta s výrobcem DPS. V závěru práce se student nevypořádal s navýšením ceny oproti požadavkům uvedeným v zadání (cena zkušebních vzorků byly navýšena o více než 300%). Důvody jsou částečně naznačeny. Objektivně tyto důvody nepadají pouze na studentovu hlavu (počet vyrobených kusů najednou, nastavení strojů pro malý počet kusů, objednávky součástek pouze na dva zkušební vzorky, atd). Formální úroveň práce je slušná. Pouze se v některých prohlížečích nezobrazují obrázky jednotlivých vrstev DPS v zaslaném PDF souboru (příloha F). Student zadání práce pro letní semestr splnil s výhradami uvedenými výše a konzultanti, po vzájemné poradě, navrhují bodové hodnocení práce na 86 bodů. Posudek vypracoval Ing. Miloslav Machuča, konzultant diplomové práce.
Posuzovaná diplomová práce je zaměřena na návrh a realizaci galvanicky odděleného převodníku analogových signálů s požadovanou přesností do 2%, který je doplněn převodníkem TTL na HTL. Je rozdělena na úvodní návrh blokové struktury, návrh obvodového řešení jednotlivých bloků a mechanického provedení a následně na měření dosažených parametrů. Zpracování práce působí na první pohled velmi precizně, obsahuje řadu srovnání, výpočtů a simulací. Při bližším studiu lze však nalézt poměrně velké množství nejrůznějších nedostatků. Už úvodní omezení výběru integrovaných obvodů na typy, které nejsou ve výrobě déle než 5 let, působí zvláštně. Celková bloková koncepce je zbytečně komplikovaná, používá velké množství izolovaných zdrojů i v částech, kde to není nezbytné. Použití 16bitového AD převodníku příliš nekoresponduje s požadovanou celkovou přesností převodu až 2%. Důvodem k vyloučení izolátorů ADUM1250 z výběru je potenciální blízké magnetické pole, které by však bylo natolik extrémní, že by velmi pravděpodobně ovlivňovalo i další části elektroniky. Použití pojistky typu PTC v obvodu analogové výstupní části je nevhodné kvůli jejímu vysokému odporu. Autor si tento nedostatek uvědomuje a v práci komentuje, avšak s použitým řešením se spokojí vzhledem k naměřeným výsledkům. Při vyšší teplotě ale dojde ke zvýšení výstupního odporu napěťového zdroje a pro požadovaný proud až 10 mA chyba napětí výrazně přesáhne požadovaná 2%. Vypočtený celkový ztrátový výkon cca 3W je značný a konstatování „na základě předchozích zkušeností má toto řešení dostačovat, i když bude vloženo do plastové krabičky“ (str. 59) je nepřijatelné, zejm. vzhledem k absenci jakéhokoliv údaje o maximální teplotě okolí, která může být při instalaci v rozvaděči poměrně vysoká. Po formální stránce je práce zpracována kvalitně, vektorové obrázky jsou perfektně čitelné, text obsahuje jen drobné stylistické a pravopisné chyby, překlepy se v něm téměř nevyskytují.
eVSKP id 133613