ŠLOF, M. Rozměření signálů EKG [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2015.

Posudky

Posudek vedoucího

Kozumplík, Jiří

Cílem práce bylo podrobné rozměření rozměření klidových signálů EKG pro jejich následnou klasifikaci. Autor uvedl všechny globální parametry a také lokální časové intervaly a extrémy vln a kmitů, které vstupují do morfologické analýzy a automatické klasifikace signálů EKG. Vytvořil programové jednotky, které rozměření realizují, nicméně z nejspíš z důvodu časové tísně, ve které se autor ocitnul, nese text určité znaky spěšného dokončování. Na problémy spojené např. se spolehlivostí detekce malých kmitů v zašuměných signálech nezbylo mnoho času. Pokud jde o celkovou aktivitu během řešení projektu, konstatuji, že byla poměrně vlažná a sílila s blížícím se termínem odevzdání projektu.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Provazník, Valentýna

Student Michael Šlof vypracoval diplomovou práci na téma počítačové analýzy biologických signálů, konkrétně výběr a rozměření záznamu vybraného cyklu EKG signálu. Z formálního hlediska lze mít výhrady k volbě některých formulací. Například v seznamu typů signálu EKG podle způsobu měření jsou uvedeny nikoliv běžné výrazy, např. vektorKG nebo fonoKG, které navíc nejsou vysvětleny. Dále jsou používány pojmy „ruka“ a „noha“, přičemž je myšlena paže nebo horní a dolní končetina. Název kapitoly „Naměření signálů a jejich problémy“ je nejasný a zavádějící. V kapitole „Parametry EKG signálu“ se hovoří o měřítku v jednotkách mm/mV. V počítačovém zpracování elektronického záznamu EKG je však tento parametr irelevantní a záleží především na volbě kvantizačního kroku. Nepřesně je také nazvána veličina v(i), která není minimální prostorovou rychlostí, ale jen prostorovou rychlostí. V textu je navíc nevhodně použita směs trpného rodu, 1. os. č.j. i 1. os. č.mn. Formální nedostatky ve formulacích ovšem způsobují i lehké zmatení v definici stanovovaných parametrů EKG signálu. Například výpočet hodnoty nulové izolinie je popsán jen slovně současně s výpočtem prostorové rychlosti a není jednoznačný. Matematický popis by byl přesný a proto vhodnější. K kapitole 5.3 pak jsou uvedeny relevantní parametry EKG cyklu, které jsou součástí rozměření. Je však uveden pouze jejich výčet formou seznamu proměnných vytvořeného programu a zcela chybí matematická definice pro jejich výpočet. Ověření správnosti jejich výpočtu je tak možné pouze analýzou programového kódu. Přes uvedené výhrady konstatuji, že byl realizován funkční program pro rozměření EKG cyklu a zadání diplomové práce tím bylo splněno. Nedostatky v textu práce jsou sice závažné, avšak ještě v mezích akceptovatelnosti. V diskusi k dosaženým výsledků lze nalézt některé hodnotné závěry, přestože je sám autor na začátku kap. 6.4. nevhodnou formulací devalvuje.

Navrhovaná známka
E
Body
59

Otázky

eVSKP id 84483