STRAKA, P. Využití 3D technologií ve slévárenství [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Pernica, Vítězslav

Hlavním cílem bakalářské práce Pavla Straky bylo sepsat, jaké 3D technologie se využívají ve slévárenství a popsat jejich princip, výhody, nevýhody popř. použitelnost. Po úvodním rozdělení slévárenských forem a modelů se práce zabývá jednotlivými aditivními metodami, které lze využít pro výrobu modelů a dále pak pro výrobu samotných forem. Autor pojednává také o využití 3D skenování součástí a reversním inženýrství. V experimentální části se autor zabýval výrobou náhrady poškozeného plastového madla přenosného kufru pro ruční vrtačku. K výrobě náhrady využil 3D technologie a technologie zařízení Cyclone pro výrobu jednorázové skořepinové formy. Student přistupoval k tématu velmi aktivně a zúčastnil se všech výrobních etap. V závěru byly dokonce navrhnuty další geometrické změny tohoto výrobku. Práce má solidní úroveň, je sestavena přehledně, logicky a rozsahově se řadí k těm nadprůměrným. Autor se nevyvaroval některým stylistické chybám a formulacím, které nijak nesnižují její kvalitu. Poznatky pro výrobu skořepiny, které vyvstaly z geometrie této součásti, sloužily k vhodnějšímu nastavení parametrů dalších podobně tvarově složitých součástí vyráběných na zařízení Cyclone na FSI. Cíle práce byly naplněny a práci doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Krutiš, Vladimír

Bakalářská práce je zaměřena na využití moderních 3D technologií ve slévárenství. Rozebírá možnosti výroby modelů a forem různými metodami 3D tisku a dále použití skenování a následného reversního inženýringu pro tvorbu CAD dat. Teoretická část je obsáhlá, dostatečně podrobná a čerpá z širokého spektra literárních pramenů. Praktická část se zabývá výrobou hliníkového madla, které je náhradou plastového dílu. Pro získání CAD dat z originálního dílu byl využit optický skener a následně byla data pomocí speciální sw upravována tak, aby je bylo možné využít pro účely 3D tisku. Toto se v konečném důsledku nezdařilo s ohledem na časovou náročnost operací s opravou naskenovaných dat. Bylo tedy přistoupeno ke standardnímu modelování v CAD programu. Na výrobu odlitku byla zvolena technologie odlévání do keramických forem s využitím spalitelného modelu. Velice kladně hodnotím následnou optimalizaci tvaru odlitku, tak aby lépe vyhovovala použité technologii výroby. Technologičnost konstrukce řešeného dílu je velmi důležitým aspektem zejména při přechodu z jedné technologie výroby na jinou. Tato závěrečná optimalizace tvaru (bod 5.4) mohla být v práci o něco více rozebrána i na úkor zkrácení určitých částí v teoretickém úvodu. Práci doporučuji ji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 125118