BAĎO, M. Měření parametrů velkoplošných kapacitních senzorů v dotykových obrazovkách [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Cílem bakalářské práce bylo navrhnout a realizovat zařízení, umožňující ověřit princip automatizovaného měření vybraných parametrů velkoplošných kapacitních displejů. Zadání práce považuji za středně obtížné, úspěšné řešení vyžadovalo nastudovat problematiku jak samotných kapacitních dotykových panelů, tak i návrh a realizaci elektromechanických komponent potřebných pro sestavení testovacího zařízení. Student úspěšně sestavil a oživil 3D manipulátor a otestoval dva typy panelů. Tím ověřil funkčnost návrhu i jeho koncepční limity. Student pracoval samostatně a iniciativně, pravidelně chodil na konzultace a činnosti si i odpovídajícím způsobem časově rozvrhl. Výslednou práci považuji za zdařilou, splňující všechny body zadání a doporučuji ji k obhajobě.
Úkolem studenta bylo sestrojení přístroje pro automatizované měření parametrů velkoplošných kapacitních senzorů v dotykových obrazovkách. Lze prohlásit, že student splnil všechny body zadání. Odevzdaný dokument je členěn na dvě hlavní části tj. Teoretická a experimentální. Celkově 51 stran je pak rozděleno na 9 podkapitol. Kapitoly chronologicky odpovídají zadání. Celková kvalita textu je až na výjimky na uspokojivé úrovni. V praci se nachází několik překlepů a poslovenštěných výrazů jako např. “Softvér”. Věty jsou místy matoucí a dlouhosáhlý popis by občas bylo vhodnější nahradit obrázkem či schématem. Nicméně i tak práce obsahuje mnoho obrázků a diagramů, což pomáhá k lepší srozumitelnosti. Po formální stránce lze vytknout pouze absence legend v několika grafech či malé rozlišení obr 51. Student nejprve detailně popsal potřebnou teorii kapacitních snímačů dotyku a jejich parametry. Dále si stanovil parametry, podle kterých vybral systém pro realizaci automatizovaného měření. Zejména kvůli ceně zvítězil přístroj LowRider CNC V3. Student po nákupu a výrobě komponent úspěšně složil, zprovoznil a ověřil výše zmíněný přístroj s upravenými parametry tak, aby odpovídal výsledné aplikaci. Největší výtku mám k vypracování bodu zadání č.4, které se týká samotného měření kapacitních senzorů. Úkolem studenta bylo nejprve stanovit měřené parametry a stanovení metodiky jejich měření. Stanovené parametry byly: přesnost zachycení dotyku a reakce na dotek různých druhů stylusu. Výsledkem metodiky jsou veskrze slovní hodnocení stylem “Prst reaguje lépe než stylus A i B” nebo "Zdá se, že přesnost je splněná". Oba parametry by bylo vhodné kvantifikovat, ale k tomu chybí stanovená metodika. Důvodem bych viděl zejména nedostatek času, který student musel vynaložit řešení problému se zničenou elektronikou a stíněním rušení krokových motorů. Dále ještě chybí podrobnější popis propojení systému nastavování polohy a měřicí aplikace. Není zřejmé, zda-li docházelo k neustálému měření, které nebylo závislé na systému nastavování polohy nebo se měřilo jenom v případě dotyku. Celkově student ale zadání splnil a to i přes to, že obtížností, dle mého, i mírně přesahuje úroveň bakalářské práce. Student svou prací potvrdil své bakalářské schopnosti a práci navrhuji k obhajobě a navrhuji hodnocení B/85b.
eVSKP id 151864