BINKOVÁ, P. Průmyslové aplikace optických nanoantén [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Babocký, Jiří

Petra Binková se ve své práci zabývá možnostmi využití optických nanoantén v průmyslových aplikacích převážně v oblasti optických bezpečnostních prvků. V rámci práce se podařilo splnit všechny očekávané cíle a byl vyroben prototyp ochraného prvku využívajícího optické nanoantény. Kladně taktéž hodnotím snahu o řešení technologických komplikací, které jsou pro průmyslové využití takovýchto prvků klíčové (degradace struktur, předpovídatelnost výsledků výrobního procesu na základě jeho simulací a prováděných korekcí).

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Édes, Zoltán

Práce Petry Binkové se zabývá výrobou a testováním optických nanoantén pro přípravu povrchů se specifickými optickými vlastnostmi, které mohou být využitelné jako optické bezpečnostní prvky. První 3 kapitoly jsou věnované rešerši v oblasti optických vlastností materiálů, plazmoniky a opticky proměnlivých prvků. Následující 2 kapitoly popisují metody použité k přípravě vzorků a metodu optické spektroskopie, pomocí které byly vzorky charakterizované. Poslední kapitola obsahuje naměřená spektra nanoantén vyrobených z hliníku a ze stříbra a jsou v ní ukázané struktury použitelné jako ochranné prvky. Práce má dobrou strukturu, ale tím, že chybí propojenost kapitol, se to hůře čte a je obtížnější pochopit logiku a postup práce. Grafické provedení bakalářky je pěkné, vytknul bych ale zbytečně velká schémata v některých obrázcích (např. obrázky 4.4 - 4.6), chybějící přerušované křivky v grafech na obrázcích 6.8, 6.19, 6.20 a zřejmě chybně vykreslený obrázek 6.6, který vůbec není v souladu s následnou diskuzí. Je zřejmé, že autorka se seznámila s odbornou literaturou týkající se problematiky práce, jedině v kapitole 6.3 chybí relevantní odkazy na současnou literaturu, které by pomohly k pochopení a interpretaci získaných výsledků. Obecně se dá říct, že v experimentální části často chybí interpretace a stručná diskuze dosažených výsledků, například: - proč je nevhodné používat hliník k výrobě obdélníkových struktur v kapitole 6.5? - Co může způsobovat značné rozdíly mezi experimenty a FDTD simulacemi v kapitole 6.6? - Co vypovídá graf 6.19 b) o rozměrech vyrobených nanostruktur? Přes všechny výhrady je nutné říct, že studentka splnila všechny cíle bakalářské práce, navíc dosažené experimentální výsledky dávají cenné informace pro další zkoumání kovových nanoantén na ÚFI. Autorka si při tom osvojila důležité experimentální techniky jakými jsou elektronová litografie a optická spektroskopie, proto práci hodnotím celkově jako velmi dobrou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
B

Otázky

eVSKP id 109738