HLAVIENKA, B. Vestavný systém pro detekci lidské agrese [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta informačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Strnadel, Josef

S přihlédnutím k nadprůměrné aktivitě studenta během řešení a dokončování činností souvisejících s obtížnějším zadáním a zpracováním technické zprávy, kvalitnímu a dále rozšiřitelnému řešení i jeho experimentálnímu zhodnocení navrhuji ohodnotit práci studenta i její výsledek stupněm B .

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Informace k zadání Zadání je prakticky orientované , obtížnějšího charakteru - předpokladem úspěšného řešení zadání bylo vypořádat se s mnohými problémy souvisejícími, mj,. i) s měřením a vyhodnocováním tělesných charakteristik , ii) s omezeným výpočetním výkonem vestavných zařízení , iii) s omezenými možnosti inspirovat se existujícími přístupy (zadání prakticky vyžaduje vytvořit pilotní studii na dané téma) a iv) s nutností ověřit realizovaný systém v praxi. Těžiště zadání spatřuji v i) návrhu systému, vč. výběru komponent pro jeho realizaci a jejich propojení do funkčního celku, ii) implementaci  programového vybavení pro měření potřebných fyzikálních veličin, reprezentaci naměřených dat, jejich zpracování/vyhodnocení a reakci na ně, iii) zhodnocení vlastností realizovaného systému. S přístupem studenta k řešení i jeho výsledkem jsem spokojen . Zadání považuji za splněné .
Práce s literaturou Student prokázal schopnost samostatně využívat vedoucím doporučené i vlastním úsilím nalezené informační zdroje související s řešeným tématem, mj. orientovat se v nich, čerpat z nich a vhodně využívat informace v nich obsažené k řešení daného tématu.
Aktivita během řešení, konzultace, komunikace Dané téma začal student zpracovávat včas , průběžně konzultoval řešení a informoval o dílčích pokrocích v řešení projektu. Student pracoval samostatně , na konzultace docházel průběžně a byl na ně vždy velmi dobře připraven .
Aktivita při dokončování Výsledek práce studenta (tj. realizační výstup a technická zpráva) mi byl předkládán ke konzultacím průběžně ; jeho konečná podoba mi byla předložena v dostatečném předstihu , umožňujícím mi připomínkovat jej před odevzdáním.
Publikační činnost, ocenění Není mi známa žádná publikační činnost či ocenění týkající se této práce; nicméně, ve výsledku práce spatřuji potenciál , a to především popularizační (možnost využití výsledku např. během Dne otevřených dveří) a publikační . 
Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Malaník, Petr

Výsledkem je zařízení, které je dobře zpracované a umožňuje měřit a zpracovávat data. Interpretace naměřených dat jako projevů agrese není ani zdaleka dokonalá, ovšem zde se jedná o velmi komplexní téma, které dalece přesahuje rozsah bakalářské práce. Testování funkčnosti zařízení mělo určité nedostatky, nicméně minimálně dokázalo, že zařízení spolehlivě sbírá data, která umožňují sledovat stav testovaných subjektů.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Náročnost zadání Přestože se jedná o kombinaci hardwaru a softwaru, tak použité komponenty nejsou příliš komplikované, jedná se o hotové moduly s existujícími ukázkovými programy. Z pohledu vyhodnocení úrovně agrese se ale jedná o oblast, kde není velké množství dostupných informací a bylo tedy nutné provádět a hodnotit množství experimentů a podle nich dále upravovat parametry zařízení.
Rozsah splnění požadavků zadání Všechny body zadání jsou splněny. Jen diskuze o možném pokračování a rozšířeních mohla být více rozvedena.
Rozsah technické zprávy
Prezentační úroveň technické zprávy 70 V průběhu textu lze sledovat, jak autor logicky hodnotí jednotlivé možné směry pro detekci agrese v rámci rešerší. Návaznost jednotlivých částí práce je smysluplná a kapitoly jsou logicky členěny. Postup a výsledky testů jsou zpracovány přehledně a dává smysl, jak autor došel k výsledkům, které na konci práce představuje. Daná skutečnost ovšem nemusí znamenat, že byly testy navrženy bezchybně. Schéma zapojení by mohlo být zpracováno profesionálněji, například v nástroji jako je KiCAD nebo Altium. Nicméně se jedná o poměrně jednoduché zapojení využívající jen moduly, takže to ve výsledku ničemu neškodí. V některých částech práce autor uvádí hodnoty bez jakéhokoliv kontextu, například že standardní odchylka vodivosti kůže je 4,2 uS (t=3,26, p = 0,009) a to bez vysvětlení dalších parametrů.
Formální úprava technické zprávy 70 Některé popisky obrázků a tabulek jsou natolik dlouhé, že by mohly být samotným odstavcem. V takovém případě je poměrně složité sledovat návaznost textu. Slabou stránkou jazykové úpravy práce je interpunkce. Některé části práce ji téměř neobsahují a v další je zase zastoupena až příliš. Dále je tu také nekonzistentní použití teček a čárek na konci řádků výčtů, většinou i v rámci jednoho seznamu. Tabulka porovnávající mikrokontroléry je vcelku nepřehledná, špatně čitelná a části údajů pro konkrétní mikrokontroléry i chybí. Některé obrázky jsou zbytečně velké až do takové míry, že se jeví jako rozmazané. Grafy jsou zpracovány převážně kvalitně.
Práce s literaturou 85 Seznam literatury obsahuje velké množství kvalitních publikací, které se vztahují k tématu práce, i když malé množství z nich jen velmi okrajově. Některé zdroje jako například datové listy senzorů by mohly být uvedeny v poznámce pod čarou.
Realizační výstup 80 Architektura programu není příliš pečlivě navržena a rozdělení programu do souborů je vcelku zmatené. Někdy je zdrojový kód jen v hlavičkovém souboru a jindy naopak je funkčnost logického bloku natažena přes více souborů. V jedné části využívá autor objektově orientovaný přístup pro návrh filtrů a následně se zase vrací k procedurálnímu s velkým množstvím globálních proměnných, kde některé nejsou zrovna logicky pojmenovány (například: objekt "e"). Nepříliš kvalitní návrh architektury zřejmě vychází z toho, že bylo použito několik knihoven, určených pro HW moduly, jejichž samotná architektura a kvalita může být velice rozdílná. Pojmenování proměnných a funkcí je problematické v celém rozsahu programu, a když už je využito C++, tak by bylo vhodné minimálně rozdělení na jmenné prostory. Užitečnost některých komentářů je přinejmenším diskutabilní a programová dokumentace by kvůli možné rozšiřitelnosti zařízení neuškodila. Co se týká samotných výsledků detekce, tak je poměrně diskutabilní nakolik zařízení spolehlivě detekuje agresi. Sám autor uvádí, že intenzita projevů agrese je do určité míry individuální, to je ovšem v kontrastu s tím, že naměřené hodnoty se v programu porovnávají oproti konstantám.
Využitelnost výsledků Jedná se o slušný základ zařízení, detekujícího agresi, alespoň tak jak je definována v práci, u některých lidí. Aby bylo možné zařízení použít pro rozsáhlejší testy, muselo by dojít k jeho miniaturizaci a několika dalším vylepšením, například napojení na chytré hodinky nebo jejich ekosystém. Mezi rozšířeními by například mohla být baterie a bezdrátový přenos. Pak si dokáži představit, že bude možné zařízení použít pro sběr většího datasetu, jehož analýza umožní vylepšení detekce.
Navrhovaná známka
C
Body
78

Otázky

eVSKP id 148737