LEV, L. Zařízení pro zpracování audio signálu pomocí signálového procesoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2012.

Posudky

Posudek vedoucího

Brančík, Lubomír

Úkolem studenta bylo prostudovat problematiku signálových procesorů, provést výběr vhodného typu a na jeho základě navrhnout obvodové zapojení zařízení pro zpracování audio signálu, včetně programového kódu signálového procesoru a jeho optimalizace. Zadání diplomové práce lze považovat za splněné v uspokojivém rozsahu. Na základě podrobného rozboru dostupných variant se student rozhodl použít signálový procesor Analog Devices skupiny SigmaDSP, ke kterému navrhnul potřebná doplňková zařízení (A/D a D/A převodníky, vstupní a výstupní filtry, napájecí část). Programový kód procesoru byl vyvinut v programu SigmaStudio téže firmy. Jak student v práci uvádí, pro vlastní odladění programového kódu a praktická měření selhala komunikace mezi DSP a počítačem, pro tyto účely byl proto použit vývojový kit Analog Devices s rovnocennými vlastnostmi. V práci jsou uvedeny výsledky simulací vybraných obvodových částí v PSpice, jakož i výsledky praktických měření na vývojovém kitu, na základě kterých lze usuzovat na správnou funkci zařízení. Práce je doplněna potřebnou dokumentací návrhu i osazení desky plošného spoje z programu Eagle. V práci se vyskytuje řada formálních chyb, např. chybějící či naopak přebývající interpunkční znaménka ve větách, některé těžkopádné formulace, chyby v části anglického abstraktu, nadbytečné používání závorek v některých vzorcích (např. (3), (5)), nevhodné používání znaku pro násobení, chyby ve formátu literatury aj. Na druhou stranu velmi oceňuji výběr tématu, který postihuje aktuální trendy ve zpracování akustických signálů pomocí DSP, samostatnost při jeho zpracování a zájem studenta o danou problematiku.

Navrhovaná známka
C
Body
77

Posudek oponenta

Rumánek,, Jaroslav

V první části diplomové práce student stručně popsal, co je to digitální signálový procesor a základní principy, které využívá ke zpracování signálu. Dále pak popsal vybrané řady DSP od firmy Texas Instruments, Analog Devices a Freescale. Pro zařízení, které bude sloužit především ke zpracování zvuku, vybral student DSP od firmy Analog Devices ADAU1445. Dále pak popisuje jednotlivé části zařízení a u filtrů uvádí také jejich charakteristiky, na jejichž základě určil možnosti použití. V kapitole 8 jsou pak uvedeny naměřené charakteristiky reálného zapojení. Naměřené hodnoty odpovídaly předpokladům a mírné odchylky, byly podle studenta způsobený odlišnými hodnotami součástek použitých pro realizaci. Následně však student popisuje, že selhala komunikace s DSP, a proto zvolil vývojový KIT ADAU1701MINZ. V kapitole 9 je pak popsána práce s programovacím prostředím SigmaStudio 3.5 a jsou uvedeny naměřené charakteristiky, které se opět lišily od teoretických hodnot. V práci se vyskytuje několik poměrně zbytečných pasáží a naopak některé části mohly být více rozvedeny – především zhodnocení měření. Celkově bych zhodnotil, že úroveň práce je na poměrně nízké úrovni. Práce obsahuje spoustu zbytečných pasáží a naopak chybí detailnější popis výsledků a schémat apod. Taktéž v textu není příliš často odkazováno na zdroje, ze kterých student čerpal.

Navrhovaná známka
E
Body
59

eVSKP id 52340