KOŠÍČEK, J. Zdroj proudu pro oteplovací zkoušky rozvaděčů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2016.
Diplomová práce se zabývá návrhem výkonového zdroje střídavého proudu o různých kmitočtech v rozsahu 16,66Hz až 250Hz podle požadavků zadavatelské firmy. Zdroj má sloužit k laboratorním oteplovacím zkouškám proudovodných drah rozvaděčů a proudových měřicích transformátorů. V rámci práce byla obvodově navržena výkonová část měniče, určeny výkonové ztráty a navrženy chladiče výkonových polovodičů. Dále byly v prostředí Matlab-Simulink sestaveny modely výkonových i řídicích obvodů měniče. Simulací byla ověřena jejich funkce. Dále byl proveden detailní konstrukční návrh celého zařízení v prostředí SolidWorks. Student pracoval cílevědomně, v oblasti konstrukčnícho návrhu velmi samostatně, v problematice simulací se orientoval hůře. Práce obsahuje rovněž některé formální chyby a nepřesnosti, např.: Str.19, poslední řádek: V textu je odkaz na neexistující obrázek Obr.1.4. Literatura č. (5) se týká měničů pro vysokonapěťové testy a příliš nesouvisí s řešenou problematikou. Str.59, bod 4): Požadavek na nemožnost současného sepnutí tlačítka START a STOP nelze splnit. Zajistit lze pouze VHODNOU REAKCI zařízení na současné stisknutí obou tlačítek. Navíc: tlačítko STOP by nemělo být spínací, nýbrž rozpínací. Cíle zadání byly splněny. Práce má dobrou pravopisnou i grafickou úroveň. Práci doporučuji k obhajobě. Otázky: Str.24, Obr.3.3: Při simulaci měla filtrační tlumivka skutečně nekonečně velkou indukčnost? Str.37, ř.6: Proč lze rozptylovou indukčnost proudového transformátoru zanedbat z důvodu její velké hodnoty?
Obsahem práce je návrh proudového zdroje pro oteplovací zkoušky rozvaděčů. Ze zadání je patrné, že se jedná o firemní zadání. V úvodní části je uvedena zvolená koncepce zdroje i případné možnosti řešení. Tato část je značně nepřehledná a zmatená, mluví se zde o zkoušení trojfázových transformátorů společně se zkoušením rozvaděčů, pak zde chybí to hlavní tj. popis zvolena koncepce s výstupním transformátorem a její výhody a nevýhody. V další části je proveden návrh jednotlivých bloků zdroje. Zde je opět řada nepřesností a nevhodných technických formulací. Např. předřadné nabíjecí odpory pro napěťový meziobvod jsou nazývány brzdné, při startu se chovají jako napěťový dělič atd. Je zde dobře zpracováno dimenzování prvků napěťového měniče. Zbytečně podrobně je popsán návrh filtrační tlumivky tranzistorového měniče, aniž je uvedeno, jak byly zvoleny parametry tohoto filtru. V další části je návrh možné regulace zdroje a jeho simulace. Zde je věnováno značná pozornost zkreslení, ale myslím, že zvolený pracovní bod 10V 120A je netypický. Autor patrně neuvažuje výstupní transformátor a jeho vliv na pracovní bod měniče. Jak je patrné i v závěru je zde poněkud nesmyslně porovnávána regulace napětí a proudu. Vlastní práce je poměrně rozsáhlá a bez překlepů, popisy grafů nečitelné.
eVSKP id 91296