MACHÁČEK, L. Simulátor vibračních signálů z ozubených převodů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Bakalářská práce studenta Lukáše Macháčka na téma „Simulátor vibračních signálů z ozubených převodů“ navazovala na semestrální projekt. Konzultace probíhaly pravidelně distanční formou a student na ně byl připraven. Mezi nejtěžší části práce bylo nastudování matematického aparátu použitého v článku, zejména odhad parametrů. Tu student zvládl. Trochu mi ale chyběla vlastní iniciativa při řešení, která se projevuje kratším rozsahem práce. Vytvořený kód je použitelný bez větších změn, a byl otestován na simulovaných datech. Od původního záměru otestovat algoritmus na experimentálních datech jsem nakonec ustoupil. Práci hodnotím stupněm C/75 bodů.
Práce popisuje simulátor vibračních signálů z ozubených převodů. Rozsah textu je na spodní hranici, má od úvodu po závěr 27 stran. Navíc významná část osmi stran (kapitola 2.1 a kapitola 3) jsou převzaté z citovaného článku [5], což ale autor korektně několikrát zmiňuje, včetně zmínky v samotném závěru práce. Teoretická část v kapitole 1 je nadmíru stručná. Autor jen povrchně vyjmenoval možné poruchy bez jejich důkladnějšího popisu a podrobnějších důsledků na vibrační signál. Splnění prvního bodu zadání je tak na minimální přijatelné úrovni. V kapitole 2 jsou rozebrány tři možné modely, kterými lze modelovat vibrační signál z ozubených kol. Více než polovina je zmíněná převzatá kapitola 2.1. Následuje kapitola 3, převzatá, popisující odhad koeficientů modelu na základě signálu. Tyto kapitoly odpovídají druhému bodu zadání. Jádrem textu je tak kapitola 4 popisující implementovaný program v prostředí LabVIEW. Kladně hodnotím použití přehledných blokových diagramů pro ilustraci fungování programu. O splnění třetího, hlavního, bodu zadání, tak nemůže být pochyb. Součástí kapitoly je i jediná ukázka výsledného simulovaného signálu. Kapitola 5 ukazuje rámcové limity implementovaného programu a tím je splněn pátý bod zadání. V textu práce mi chybí rozebrání 4. bodu zadání, porovnání výstupů dle zadání vedoucího práce. Je možné nalézt pouze zmínku v závěru, že nebyla nalezena data odpovídající popisu. Po prostudování přiložených zdrojových kódů mohu konstatovat, že jsou na dobré úrovni, fungují a studentovi se tak zřejmě podařilo korektně implementovat pokročilou problematiku modelování vibračního signálu z ložisek na základě odkazovaného článku. Přestože student úspěšně implementoval složitou problematiku modelování vibrací ozubených kol v prostředí LabVIEW, vzhledem k zmíněným nedostatků, zejména textové práce, musím hodnotit práci na 60 bodů, D.
eVSKP id 151653