VAŇKO, A. Svítidla a aplikace s Power LED zdroji [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Baxant, Petr

Student Adam Vaňko zpracoval práci tak, jak bylo požadováno v zadání, což vyjadřuje jeho osobní zájem o téma a oblast studia. Celá práce je příkladně systematická, bez zbytečných pasáží a jasně sleduje svůj cíl. Během zpracování student projevil výjimemečnou aktivitu a přicházel na konzultace vždy dobře připraven a s vlastními nápady a návrhy. Jednání bylo tedy vždy věcné a směřovalo k jasnému cíli. Po formální stránce není práci co vytknout, dosažené výsledky jsou důkazem správného postupu a bude možné je využít v praxi při konstrukci speciálních LED svítidel. Co se týká použité literatury, zde bych možná mohl vytknout menší počet tištěných publikací na úkor internetových zdrojů. Nicméně v současné době se jedná už spíše o běžný jev vzhledem k rychlému vývoji technologií a jejich publikace především v elektronických médiích. Práci jednoznačně doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce A 20/20
Využití literatury A 9/10
Navrhovaná známka
A
Body
99

Posudek oponenta

Pavelka, Tomáš

V této práci se student Adam Vaňko zabýval návrhem a konstrukcí svítidla pro osvětlování dopravního značení s pomocí vysoce výkonných LED. Práce je provedena velmi kvalitně a uceleně. Patrně by bylo vhodné práci rozčlenit do více než třech kapitol, aby bylo možné pro čtenáře lépe oddělit jednotlivé části návrhu svítidla. Student postupně představuje vysoce výkonné LED zdroje, jejich parametry a možnosti jejich využití, včetně vnějších vlivů, které na LED při provozu působí. Dále se student věnuje konkrétnímu návrhu svítidla pro osvětlování dopravního značení. Postupně v práci představuje fyzikální požadavky, legislativní požadavky a požadavky samotné konstrukce tak, aby svítidlo bylo opravdu univerzálně použitelné, úsporné, mělo dlouhou životnost a snadnou údržbu, popřípadě servisní zásahy. Součástí práce bylo vyrobení konkrétního prototypu svítidla a ověření teoretických předpokladů, které byly stanoveny při návrhu svítidla. Tento cíl byl ve všech směrech splněn, podle teoretických předpokladů byl vytvořen návrh a podle něj a s pomocí postupných dílčích měření v laboratorních podmínkách byl vyroben konkrétní prototyp, který splnil požadavky na svítidlo tohoto druhu a může být základem pro sériovou výrobu takovéhoto druhu svítidla. Nedostatky této práce spatřuji především v nevhodném členění pouze do třech kapitol, kdy práce ztrácí na přehlednosti, v chybném formátu vyjadřování jednotek za číslicemi, větším množství gramatických chyb a překlepů. Některé tabulky (2-9, 2-10, 2-14) by bylo vhodné lépe okomentovat, aby byly zřetelné poznatky, které jsou v nich prezentovány. V textu student na více místech odkazuje na špatná čísla obrázků. Dále student prováděl simulace a vyhodnocení měření v konkrétních specializovaných počítačových programech. Bylo by vhodné tyto uvést v seznamu použitých zdrojů. Nicméně tyto výtky jsou spíše formálního rázu, po odborné stránce je tato práce na vysoké úrovni. Proto ji doporučuji k obhajobě a navrhuji ji hodnotit známkou výbornou.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání A 20/20
Odborná úroveň práce A 47/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse A 18/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
A
Body
92

Otázky

eVSKP id 39105