BOŘIL, M. Zvýšení účinnosti jednofázového asynchronního motoru [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2018.

Posudky

Posudek vedoucího

Vítek, Ondřej

Student zpracoval téma jednofázových asynchronních motorů se zaměřením na možnosti zvýšení jejich účinnosti. Nastudoval metodu a provedl základní návrh motoru zadaných parametrů. V programu RMxprt ověřil parametry navrženého motoru a vypočetl parametry předloženého vyráběného motoru. Navrhl několik úprav a v programu RMxprt vypočetl jejich vliv na účinnost stroje. Pro vybranou variantu vytvořil MKP model v programu Maxwell. Student využíval pravidelných konzultací, samostatně plnil zadané úkoly. Zadání bylo zcela splněno.

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Mach, Martin

Předložená bakalářská práce má rozsah 92 stran včetně dvaceti dvou stran příloh a je rozdělena do šesti kapitol, úvodu a závěru. V textu se vyskytují překlepy a zvláštně konstruované věty. Text je místy zmatený a ne vždy dobře srozumitelný. Na obr. 11 na str. 13 by mělo být náhradní schéma jednofázového asynchronního motoru, ale ve skutečnosti je zde náhradní schéma jedné fáze třífázového asynchronního motoru. V práci je proveden návrh jednofázového asynchronního motoru, který je poté srovnáván s již existujícím strojem. Výsledkem prezentovaného návrhu je stroj s účinností 41 % a plněním statorových drážek 130 %. Navržený stroj je pak do přijatelné podoby upraven pomocí nástroje RMxprt. Další částí práce je navržení řady úprav, které by měly vést ke zvýšení účinnosti. Jednou z těchto úprav je i snížení počtu závitu pomocného vinutí z 63 na 50. Toto je významný zásah do konstrukce stroje, který by mohl mít negativní vliv na tvar pole, což není nikde v práci řešeno. I přes uvedené nedostatky práce splňuje zadání a lze ji doporučit k obhajobě.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Otázky

eVSKP id 109641