KUČERA, T. Vzdálené školící pracoviště [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Štohl, Radek

Student Tomáš Kučera zpracoval diplomovou práci na téma Vzdálené školící pracoviště v rozsahu 42 stran. Prezentační úroveň technické zprávy je na nižší úrovni, kapitoly jsou jasně a logicky uvedeny. V textu je použita řada slovních obratů, které neodpovídají stylu psaní technické zprávy. Po formální stránce technická zpráva vykazuje hodně překlepů. Je znát, že práce byla psána ve spěchu a zřejmě na poslední chvíli. Všechny obrázky i tabulky mají adekvátní popisek, kromě tabulky 4.1, kde popisek je umístěn pod tabulkou. Ke své práci student využil 27 citovaných literárních zdrojů. Jednotlivé části práce jsou pak náležitě doplněny odkazy na citovanou literaturu. Lze konstatovat, že student zadání splnil až na nedostatky, které uvádí v závěru své práce. Celé řešení není plně otestované a funkční, což student v závěru přiznává. Vše řádně otestoval a systém je náležitě funkční. Aktivitu studenta během řešení práce nemohu přímo hodnotit. Komentář uvádí konzultant. Mohu konstatovat, že konzultací využil pouze dvakrát a připomínky se snažil do práce zapracovat.

Navrhovaná známka
D
Body
62

Posudek oponenta

Jirgl, Miroslav

Cílem diplomové práce pana Kučery byl návrh a realizace vzdáleného školícího pracoviště pro účely prezentace produktů firmy Schneider Electric CZ, s.r.o. Diplomant nejprve v kapitole 1 popisuje základní prvky z oblasti průmyslové automatizace (PLC, HMI, frekvenční měniče, apod.). Až na kapitolu 1.5, která je poměrně zajímavá, je popis těchto komponent velmi obecný. Čekal bych zde, dle prvního bodu zadání, spíše zaměření se na přehled a vlastnosti produktů z portfolia Schneider Electric. Následně je na základě rozboru požadavků zadávající firmy vyspecifikována sada komponent, které budou sloužit pro výsledný demonstrátor a navrhnut základní koncept. Tato část práce je zpracována poměrně dobře a plně odpovídá druhému a třetímu bodu zadání. Další kapitola popisuje návrh a samotné sestavení demonstrátoru – viz 4. bod zadání. Schéma elektrického zapojení a výkresy pro potřebné konstrukční díly jsou v příloze. Trochu nepřiměřeně mi zde působí podkapitola 3.1 Nosný rám, kde jsou popsány důvody pro výběr hliníkového síta následované dvěma obrázky. Poslední dvě kapitoly se věnují pátému bodu zadání. Je zde stručně popsána konfigurace jednotlivých modulů demonstrátoru, vizualizace a samotný program pro zasílání testovacích dat. Chybí mi zde výsledná ukázka funkčnosti systému, resp. jednotlivých modulů, z pohledu jejich následného využití pro požadované účely. Výsledek práce je jen stručně slovně okomentován v kapitole 5, nicméně bez uvedení možnosti a způsobu využití funkcí demonstrátoru. V závěru diplomant sám píše, že se nepodařilo všechny funkce zcela doladit a otestovat, zejména pak propojení webkamery a EAOA. Trochu matoucí je pak obrázek 4.11, na který chybí v textu odkaz a není tak zcela jasné, co vlastně prezentuje. Ačkoli je z práce patrná poměrně dobrá orientace diplomanta v dané problematice, výsledný dojem z práce kazí mimo uvedené výtky zejména formální část práce. Vyskytuje se zde několik překlepů a značné množství gramatických chyb. V textu chybí rovněž odkazy na obrázky a samotné obrázky jsou často umístěny v nesprávné kapitole, což podstatně znepřehledňuje celou práci. Krom první kapitoly lze sice většinu práce považovat za vlastní dílo diplomanta, nicméně celkový rozsah práce od úvodu po závěr je pouze 42 stran, kde velkou část tvoří obrázky a tabulky. I přes uvedené výhrady však práci doporučuji k obhajobě.

Navrhovaná známka
E
Body
57

Otázky

eVSKP id 114952