BULENÍNEC, M. Aplikace lanového robota [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2017.
Cílem práce bylo navrhnout a realizovat řídicí algoritmy lanového robota pro manipulaci s objektem a detekci kolize. Zadání bylo po odborné i časové stránce značně náročné. Student přistupoval k práci velmi zodpovědně. Pracoval samostatně a výsledky své práce pravidelně a včas konzultoval. Velmi rychle se seznámil s problematikou úlohy, vytvořil nejen simulační model a aplikační software, ale také navrhl a sestavil plně funkční model s obslužnou vizualizací. Diplomant Martin Bulenínec, samostatně navrhl doplnění přístrojového i programového vybavení robota. Při práci v neobvyklé míře projevil své inženýrské znalosti a schopnosti, proto navrhuji nejlepší možné hodnocení. Ing. Roman Mužík, B+R Brno. konzultant
Předložená diplomová práce rozšiřuje funkčnost lanového robota firmy B&R a doplňuje jej o schopnost manipulace s objektem pomocí aktivních přísavek. Hlavní přínos práce spočívá v realizaci bezkolizní manipulace s objektem v pracovním prostoru robota. Algoritmus detekce kolizí využívá osově orientovaný obal tělesa. Práce rovněž analyzuje mechanismus navíjení lana pomocí otočné kladky, který by mohl vylepšit stávající koncept. Tento návrh se ovšem do data odevzdání diplomové práce nedočkal své praktické realizace. Téma práce je aktuální a jeho realizace vyžadovala syntézu znalostí, které jsou adekvátní k nárokům kladeným na daný typ práce. Zadání práce bylo splněno. Písemná zpráva je přehledně členěna a závěry učiněné studentem shledávám logicky správné. K práci mám následující připomínky: 1. Vložené obrázky 1.6, 1.7, 1.10, 1.11, 1.13 a 1.14 jsou doplněny anglickými popisky a narušují tak jazykovou jednotnost práce. 2. U některých fyzikálních veličin není uvedena jejich jednotka (např. popis veličin u rovnic (2.2), (2.3), (2.4), (2.5), atd.). Dále by bylo vhodné jednotně vkládat mezeru mezi číselnou hodnotou a jednotkou veličiny. 3. U rovnic (2.6) a (2.7) není popsán význam veličiny Q. Naopak, je zde uveden popisek pro veličiny, které v daných vztazích nevystupují. 4. Rovnice (2.8) není rovnicí kružnice. 5. Na straně 28 je tvrzení, že koeficienty {a, b, c} slouží pro výpočet kořenů pomocí determinantu. Zřejmě se jedná o koeficienty kvadratické rovnice, jejíž kořeny lze určit pomocí diskriminantu. 6. Na straně 28 chybí odkaz na obrázek v textu. U grafu na obrázku 4.4 na straně 36 chybí popis os. 7. Bylo by vhodné používat jednotný typ písma pro veličiny v rovnicích i v textu. Závěrem lze konstatovat, že diplomant prokázal své inženýrské schopnosti systematicky řešit technický problém. Přes uvedené nedostatky navrhuji práci klasifikovat stupněm B – velmi dobře.
eVSKP id 102077