POSPÍŠIL, T. Experimentální software pro distribuci granulární syntézy do prostorového zvuku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.
Cílem práce je vytvoření a ověření softwaru, který bude schopen pracovat s prostředky granulární syntézy a to v kontextu distribuce jednotlivých granulí nebo různě velkých mračen granulí do vícekanálového zvukového systému. Celý systém bude schopen proces kontrolovat v reálném čase nebo prostřednictvím předem definovaných funkcí. Student navrhl software jako VST3 zásuvný modul a vytvořil jej pomocí frameworku JUCE a to po důkladném zanalyzování možnosti realizace. Celkově postupoval Tomáš Pospíšil velmi systematicky, pravidelně práci konzultoval a úspěšně řešil technické obtíže, které se během realizace pluginu vyskytovaly. U studenta velmi oceňuji komplexní přístup k celé práci a rozfázování jednotlivých kroků realizace a přípravy. Oceňuji i to, že student provedl reflexi nedostatků výsledného softwaru. Práce odpovídá všem formálním náležitostem a nevykazuje žádné zjevné nedostatky a svým rozsahem odpovídá bakalářské práci. Student velmi dobře zorientoval v problematice a samostatně navrhl řešení pluginu. Otázka k obhajobě: • Kdybyste realizoval tento plugin znovu, postupoval byste jinak? Popište případně ve stručnosti jak a proč?
Vytvořený program je v experimentální umělecké praxi velmi přínosný a s úspěchem použitelný prostředek po prostorovou distribuci zvuku, vzniklého granulární syntézou (pouze postrádám možnost uživatelsky upravovat křivky šíření zvuku v rámci 8 reproduktorů – 4 základní předpřipravené varianty mohou podle mého názoru působit po určité době mechanicky a stereotypně. Tento názor ale nemohl být ověřen, protože v krátkém časovém intervalu mezi odevzdáním práce a vytvořením posudku nebyl potřebný vícekanálový systém dostupný). Struktura práce je logická a jsou popsány všechny potřebné pojmy (občas až zbytečně podrobně – např. princip MIDI se zcela základními fakty). Bohužel se ale vyskytují obsahové vady v teoretickém úvodu, kde se vysvětlení řady pojmů částečně vymyká nebo dokonce odporuje standardním definicím. Formální požadavky jinak práce splňuje (rozsah, citační normy - kromě použití kurzívy u názvů jednotlivých titulů v závěrečném seznamu literatury), jazyková úroveň je na dostatečné úrovni (vyjma překlepů nebo občasné absence čárek). Díky uvedeným skutečnostem z oblasti víceméně základní terminologie, lišící se svou úrovní výrazně od zbytku práce, který by mohl být ohodnocen písmenem A, muselo být bohužel hodnocení celé práce sníženo. Práci doporučuji k obhajobě.
eVSKP id 151144