DVOŘÁK, V. Návrh fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům v okrese Jihlava [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.
Student Bc. Vít Dvořák se ve své práci zabývá problematikou návrhu a fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům v okrese Jihlava pomocí srovnání dat získaných simulací. V práci se zaměřuje na analýzu možností fotovoltaických elektráren, podpůrných programů použitelných pro financování stavby fotovoltaické elektrárny v České Republice a samotným popisem a návrhem fotovoltaické elektrárny včetně finanční analýzy a multikriteriální analýzou tří navrhovaných řešení. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu. V práci postupoval se zájmem o zpracovávanou problematiku, k řešení problémů přistupoval zcela samostatně a s potřebnou iniciativou. Práce je sepsána dostatečně pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě.
Student Vít Dvořák se ve své práci zabývá problematikou návrhu fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům v okrese Jihlava. V práci se v úvodu zaměřuje princip fotovoltaického děje a rozbor používaných technologií pro výrobu FV článků a přehled technologií baterií podle typů. Vyhodnocení trhu v České republice bylo provedeno podle dotačních podmínek, legislativy, podmínek a výhod, nevýhod. Praktická část práce obsahuje odlišně různá řešení FVS s bateriovým úložištěm a závěrečným vyhodnocením multikriteriální analýzy. Požadavky zadání student splnil v plném rozsahu. Práce je sepsána pečlivě a přehledně, její vnější úprava a grafické zpracování jsou na velmi dobré úrovni. Odborná úroveň odpovídá znalostem získaným v daném oboru. V předložené práci jsem objevil jemné nedostatky, které pak měly vliv na bodové ohodnocení: a) na str.43 v bodě 8.4.2 ... střídač musí být schopen dodávat energii asymetricky.... >>... jako nejvhodnější Fronius Symo hybrid 3.0-3-S : jedná se o symetrický střídač, tedy student dostatečně neprostudoval ani technický list střídače a spolehnul se pouze na hodnoty uvedené v PV*SOL! b) na str. 36 v bodě 7.1.1 .... získat se může až 50% celkových způsobilých výdajů, nejvíce 350.000 Kč : maximální částka může být jen 150.000 Kč (překlep?) c) na str. 35 je uvedeno ... dnes je výkup ponížen. Student mechanismem a použitím stejného podstatného jména označuje dnešní situaci za "výkup", což je chybou: Není žádný. Správně mělo být analyzováno, že dnes se již dotační výkupní ceny od roku 2013 nepoužívají. Přebytky dodané do elektrizační soustavy lze na základě obchodních smluv zpeněžit a tato cena se nejvíce blíží tržní velkoobchodní ceně elektřiny z burzy ponížená o náklady. d) Multikriteriální analýza vypracovaných různých řešení není podle mého názoru vypracována dostatečně pečlivě. Předložená práce a její zpracování splňují všechny požadavky kladené na diplomovou práci. Proto doporučuji práci k obhajobě.
eVSKP id 134603