KROULÍK, M. Analýza rizik a návrh zabezpečení pro testbed Průmyslu 4.0 [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2019.

Posudky

Posudek vedoucího

Fiedler, Petr

Zadání práce patřilo mezi náročnější, neboť vyžadovalo samostatné nastudování problematiky zajištění funkční bezpečnosti u strojních zařízení, což je nad rámec problematiky zahrnuté do bakalářského studia. Student k řešení zadání přistoupil velmi iniciativně, pro proniknutí do problematiky se zúčastňoval přednášek relevantního magisterského předmětu, průběžně konzultoval s vedoucím i přednášejícím odborníkem z praxe. Pracovní nasazení autora práce bylo vysoce nadprůměrné. Při řešení autor čelil tomu, že posuzované zařízení není profesionální produkt, ale průběžně vznikající laboratorní technologický demonstrátor, který je stále ještě v procesu zrodu. Vzhledem k provázanosti komponent je pak posuzování bezpečnosti nehotového zařízení mimořádně obtížným úkolem. Dalším komplikujícím faktorem je větší množství norem, které lze na posuzované zařízení aplikovat. Orientace v problematice není jednoduchá, dostupnost vhodné a pro proniknutí do problematiky vhodné literatury je diskutabilní, neboť klíčovým dokumentem jsou přímo národní anebo mezinárodní normy s různou mírnou srozumitelnosti. Vzhledem výše uvedenému proto práci, i přes drobné formální nedostatky, hodnotím jako výbornou.

Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Benešl, Tomáš

Bakalářská práce se věnuje posouzení rizik pro testbed průmyslu 4.0. Součástí zadání je nastudování příslušných norem, jejich shrnutí a následná aplikace na testbedu. Z hlediska nutnosti znalostí několika druhů norem, jejich obsáhlostí a celkovou náročností funkční bezpečnosti hodnotím zadání jako náročné. Struktura práce odpovídá nutnosti nastudování a výběru jednotlivých norem, jejich vysvětlení a použití. Lze naleznou i informace týkající se analýzy rizik, možnostmi snižování rizika, bezpečnostní opatření a informace k použití. Všechny tyto informace jsou velmi dobře shrnuty do cca 25 stran, kde lze velice rychle získat přehled o použitých normách a jejich aplikací na reálnou aplikaci. Od kapitoly osm se práce zabývá praktickým posouzením rizik pro testbed. Autor identifikoval velké množství nedostatků, navrhl jejich potencionální řešení a tím redukoval riziko na přijatelné. Použité literatury není mnoho a v teoretické části mi chybí odkazy na použité zdroje, pro lepší přehlednost toho, odkud autor čerpal. Některé odkazy na literaturu, obzvláště u obrázků, neodpovídají dané literatuře. Práce obsahuje chyby reference (nevygenerovaný odkaz), množství překlepů a chyb způsobené kopírováním (viz str. 61 – mluví se o skladu skleniček, ale důležité upozornění zmiňuje drtič ledu). Teoretický rozbor je velice podařeným shrnutím norem využitých pro posouzení rizik na testbedu, také praktická analýza rizik a potencionální návrh je na dobré úrovni. Je zjevné, že autor musel věnovat velký čas nejen studiem daných norem, ale také konzultacemi s konstruktéry pro správné posouzení. Práce svědčí o bakalářských schopnostech studenta a z důvodu uvedených nedostatků navrhuji B 82 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
82

Otázky

eVSKP id 119304