SVOBODA, O. Hodnocení automatických metod segmentace cévního řečiště [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2011.

Posudky

Posudek vedoucího

Odstrčilík, Jan

Cílem bakalářské práce bylo seznámit se s fotografiemi sítnice z fundus kamery, zejména s vlastnostmi cévních struktur. Student plně využil dostupnou odbornou literaturu a seznámil se s aktuální problematikou analýzy cévního řečiště na sítnici. Student na základě zjištěných znalostí navrhl metodiku pro účely kvantitativního vyhodnocení automatických metod segmentace cévního řečiště a rozšířil již dostupnou databázi zlatých standardů pro účely hodnocení těchto metod. Rovněž byla v rámci práce vytvořena velmi hodnotná webová aplikace, která umožňuje načíst a automaticky vyhodnotit dosažené výstupy segmentace a uložit výsledek hodnocení do vnitřní databáze. V současnosti je tato aplikace již veřejně přístupná na webových stránkách ústavu, spolu s přehledným návodem k obsluze, a může tak sloužit především vědecké komunitě z oblasti analýzy retinálních snímků jako pomocný prostředek pro jejich vědecko-výzkumnou činnost. V průběhu řešení bakalářské práce byl student aktivní, pracoval samostatně a postup řešení pravidelně konzultoval se svým vedoucím. Studentovi vytýkám jen drobné formální nedostatky v podobě občasných pravopisných a stylistických chyb v textu. Dosažené výsledky a celkový přístup studenta k řešení bakalářské práce hodnotím klasifikačním stupněm A/95b.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění zadání A 50/50
Aktivita během řešení a zpracování práce (práce s literaturou, využívání konzultací, atd.) A 20/20
Formální zpracování práce C 15/20
Využití literatury A 10/10
Navrhovaná známka
A
Body
95

Posudek oponenta

Jan, Jiří

Vzhledem k zadání je výsledná práce, zřejmě v důsledku objektivních limitů, poněkud omezena: zabývá se pouze hodnocením jediné metody segmentace retinálního krevního řečiště. Těžiště práce je v návrhu a realizaci programu pro porovnávání segmentačních výsledků testované metody vůči výsledkům, které lze považovat za standardní. Polovina práce je věnována popisu prostudovaných pramenů, který nejde příliš do hloubky. Zejména popis různých metod pro segmentaci uvedeného typu v kap. 3 (na méně než dvou stranách) zůstává v podstatě pouze u povrchního vyjmenování a neprokazuje, že by student pronikl do podstaty příslušných algoritmů. V kap. 4 je popsána databáze ohodnocených retinálních snímků, které jsou pak v programu využívány jako zlatý standard. Z popisu jasně nevyplývá, zda se student podílel také na vytváření této cenné databáze a pokud ano, v jakém rozsahu. Jádro práce je zřejmě obsaženo v kapitole 5, popisující program. Zde postrádám jasné úvodní vysvětlení, co vlastně program hodnotí pomocí kritérií uvedených v sekci 5.1. Lze se domýšlet, že jde o jednoduchý algoritmus porovnávání dvou binárních obrazů - výsledků automatické a manuální segmentace, po pixelech ve dvojitém cyklu, s jedním ze čtyř výsledků (TP,TN,FP,FN) pro každý pixel. Touto volbou naplnil student minimalisticky požadavek návrhu metodiky hodnocení; na úrovni BP je to přijatelné, i když by byla vítána aspoň stručná úvaha i o jiných možných přístupech. V každém případě chybí diskuse vlastností této metody a např. přesnější specifikace, co se ve výsledcích rozumí „procentem nesprávně detekovaných pixelů patřících k chybějícím úsekům cév“, resp. „… artefaktům“. Programová realizace tohoto jednoduchého algoritmu v použitém prostředí je nepřiměřeně paměťově náročná a z tohoto hlediska neefektivní; na druhé straně oceňuji důsledné opatření zdrojových kódů podrobnými poznámkami a skutečnost, že program je dostupný na internetu. V kap. 6 jsou shrnuty výsledky testů, opět ale chybí přesná specifikace, co vlastně bylo vstupem; lze se pouze dohadovat. Výsledky jsou v zásadě v pořádku, ovšem např. závěr „testovaná metoda ztrácí při použití na HRF rozlišovací schopnost“ je nepřesně formulován. Po formální stránce je práce v zásadě správně členěna a její grafická podoba standardní; o chybějících definicích apod. již byla zmínka. Seznam pramenů je nepřehledný; chybí uspořádání. Výskyt gramatických chyb a větných vyšinutí je patrně důsledkem chvatu a nepřesahuje přijatelnou míru. Celkově práci považuji za průměrnou, doporučuji ji k obhajobě a hodnotím klasifikací C – dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků zadání C 15/20
Odborná úroveň práce C 38/50
Interpretace výsledků a jejich diskuse C 14/20
Formální zpracování práce C 7/10
Navrhovaná známka
C
Body
74

Otázky

eVSKP id 39578