MATOUŠEK, J. Systém pro řízení modulů optických vláknových zesilovačů [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2020.

Posudky

Posudek vedoucího

Münster, Petr

Cílem práce studenta byl návrh a realizace zařízení pro ovládání modulů používaných v optických komunikačních sítích. V rámci praktické práce měl student realizovat komunikaci s modulem a jeho ovládání přes vlastní strukturu příkazů v prostředí Linux, případně přes tlačítka se zobrazením výstupů na displeji. Nedílnou součástí praktické práce bylo zabezpečení OS Linux. Cíle práce byly splněny v plném rozsahu. Student pracoval samostatně a pravidelně konzultoval průběžné výsledky práce. Problematice porozuměl velmi dobře. Celkovou kvalitu práce snižuje špatná formální úprava a místy nevhodná prezentační forma výsledků. I přes uvedený nedostatek se však jedná o velmi kvalitní práci. Celkově jsem byl s prací studenta velmi spokojen, proto navrhuji známku B, 85 bodů.

Navrhovaná známka
B
Body
85

Posudek oponenta

Horváth, Tomáš

Diplomová práce, studenta Bc. Jana Matouška, se zabývá sestavením systému pro řízení modulů optických vláknových zesilovačů. Práce je poměrně dost členitá a mnohdy jedna hlavní kapitola obsahuje až příliš podkapitol, které nemají logickou návaznost. Z rozdělení sítí podle rozlohy nebo topologie student přechází na typy optických zesilovačů, přičemž zcela chybí logická návaznost. Ostatní zesilovače využívající vzácné zeminy zcela chybí. Přestože je princip vysvětlen na EDFA zesilovači, stačilo alespoň vyjmenovat další zesilovače. Student zmiňuje polovodičové zesilovače na počátku podkapitoly, ale není zde o nich dále ani slovo. V obrázku 2.1 by bylo vhodnější uvádět spíše řídicí bod než počítač obecně. Práce obsahuje i zcela nepodstatné formulace: „Napájecích zdrojů existuje na trhu spousta.“ nebo „Počítač je obvykle základní deska s libovolným procesorem …“. Práci by po formální stránce prospělo využití odrážek, jelikož zvýrazněný text a další pokračování v popisu není tolik přehledné. Pro zabezpečení OS linux je výhodnější pro Fail2ban vytvořit vlastní jail.local, jelikož při aktualizaci se původní soubor může měnit, čímž budou definovaná pravidla ztracena. Z praktického hlediska by bylo vhodnější využít HeatShield. Praktická část práce prokazuje, že student uvedl do chodu kompletní zařízení a jeho program a zapojení poskytuje kompletní a funkční celek, tedy ovládání modulů optických zesilovačů. Na základě popsaného postupu by mohlo být, s odstupem času, komplikované celý postup reprodukovat, jelikož čtivost a organizace práce je zmatečná a mnohdy nečitelná. Z výše uvedených důvodů navrhuji udělit známku C, 75 bodů.

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 125993