HUDEC, A. Audiokodeky a testy pro zhodnocení jejich poslechové kvality [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2021.

Posudky

Posudek vedoucího

Rajmic, Pavel

Andrej Hudec se věnoval tématu audio kodeků a zejména metodami jejich subjektivního hodnocení. Musel nastudovat několik pro něj zcela nových oblastí, s čímž se vyrovnal velice dobře, snad s výjimkou statistického testování hypotéz, což je ale poměrně obtížná problematika. Student pravidelně konzultoval, držel se stanoveného časového harmonogramu a práci měl nakonec hotovou dokonce s malým předstihem. Textová část práce je na dobré úrovni jak jazykově (nakolik mohu hodnotit slovenštinu), tak graficky a typograficky. Všechny důležité kroky a rozhodnutí jsou v textové části zdůvodněny. Autor implementoval svoje vlastní webové rozhraní pro ABC/HR test, sesbíral a vyhodnotil data. Vyvozené závěry jsou důvěryhodné a zajímavé, avšak formálně nekorektní, protože kvůli pandemii probíhaly poslechové testy nekontrolovaně online (za což student pochopitelně nemůže).

Navrhovaná známka
A
Body
90

Posudek oponenta

Schimmel, Jiří

Hlavními cíli bakalářské práce byl návrh a implementace rozhraní pro poslechový test porovnávající kvalitu výstupního signálu různých ztrátových kodeků podle doporučení ITU-R BS.1116-3, provedení testu a jeho statistické vyhodnocení. Tyto cíle byly splněny, hodnocení výsledků testů a jejich statistické zpracování je na velmi dobré úrovni a předčí řadu jiných, podobně zaměřených prací. Úvodní část práce zabývající se principy komprese zvukových signálů sice zabírá 23 stran, přesto by některé části měly být rozebrány detailněji. Text obsahuje řadu chybných termínů i nesmyslů, např. popis intenzitního sterea, zdůvodnění počtu „granulí“ v psychoakustickém modelu, záměnu časového maskování za kmitočtové apod. To je zřejmě důsledkem nesprávného předkladu z angličtiny, protože student většinou čerpal z kvalitních zdrojů. Jsou ale i výjimky, např. u tvrzení, že Vorbis dosahuje vyšší kvality při vyšší kompresi než mp3, se odkazuje na nerecenzovaný internetový zdroj, bez podložení jakoukoliv studií. Dále prohlašuje, že expertní skupina ISO/IEC MPEG je společností, MPEG-4 je variací AAC a další. Zvláštně působí kapitola 3.4, kde se měl student buďto rovnou odkázat na doporučení ITU-R BS.1116-3 nebo být v práci detailnější, místo toho ale použil sedm podkapitol, každou o pár řádcích, někdy jen o jediné větě. Práce také obsahuje pouze popis rozhraní pro poslechový test, nijak ale nepopisuje jeho realizaci. V textu jsou místy překlepy a scházející větné čárky, některé kapitoly začínají tabulkou, jsou použity anglické výrazy, přestože v české a slovenské odborné literatuře již desítky let existují ekvivalentní české názvy (např. „Run-length kódovanie“).

Navrhovaná známka
C
Body
75

Otázky

eVSKP id 133489