ŠTĚRBOVÁ, N. Řízení kolaborativního robota Universal Robots UR10e prostřednictvím PLC od společnosti Siemens [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Kůdela, Jakub

Předložená diplomová práce se zabývá systémovou integrací, kolaborativní robotikou a optimalizací. V kapitole 2 najdeme řešerši technik z oblasti Průmysl 4.0 potřebných pro systémovou integraci. Kapitola 3 pak popisuje vlastní návrh knihovny pro řízení robota pomocí PLC. V kapitole 4 autorka rozebírá několik optimalizačních algoritmů z Python knihovny Nevergrad, které se použily pro optimalizaci dráhy. Zhodnocení výsledků optimalizace pomocí těchto algoritmů najdeme v kapitole 5. Po jazykové a formální stránce je práce na výborné úrovni, jen s minimem překlepů či nepřesností. Jednotlivé kapitoly na sebe logicky navazují. Studentka pracovala samostatně jak při nastudování dané tématiky, tak při implementaci metod a algoritmů a tvorbě vlastní práce. Cíle práce se podařilo naplnit v plném rozsahu a celkově tak hodnotím práci jako výbornou / A a doporučuji k obhajobě.   Práce vznikla ve spolupráci se společností Intemac Solutions s.r.o. Přikládám proto i vyjádření odborného konzultanta diplomové práce, Ing. Petra Januse. „Práce studentky Štěrbové se věnovala tvorbě funkčního bloku pro ovládání kolaborativního robota UR10e z prostředí Siemens PLC. Práce vyžadovala znalosti z oblasti průmyslové automatizace, a to konkrétně programování robotů UR, Siemens PLC a programování pomocí jazyka python. Slečna Štěrbová využila svoje znalosti a vytvořila přehledný funkční blok, který splňuje všechny požadavky na využívání v průmyslu. Studentce se podařilo mnohonásobně zjednodušit programování a ovládání kolaborativního robota UR, což je aktuálně u robotů obecně jedna z hlavních témat v oblasti automatizace. Velkou výhodou této implementace je, že po provedení jednoduchých změn může funkční blok sloužit k ovládání i kolaborativních robotů od jiných výrobců. Bonusem této práce je zpracování optimalizace trajektorie robota, kdy studentka nad rámec zadání přidala vlastní implementaci komunikačního protokolu OPC UA. U studentky musím vyzdvihnout hlavně její samostatnost a vysokou flexibilitu kdy dokázal spojit různé komunikační protokoly, programovací jazyky a optimalizaci do věcného výstupu. Tato práce je součásti projektu EDUset ONE, který slouží studentům jako nástroj na demonstraci a rozvoj jejich schopností. Práce slečny Štěrbové je toho příkladem a bude v budoucnu určitě využita pro tyto účely.“

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Lacko, Branislav

Autorka zpracovala zadání diplomové práce v textu o rozsahu 85 stran. Text rozdělila do 6 kapitol. Nejprve se seznámila se současným stavem aplikace robotizace v průmyslu podle koncepce Industry 4.0, který stručně v hlavních rysech charakterizovala a zpracovala přehled základních vlastností a funkci čtyř protokolů pro průmyslové komunikace (PROFINET, EtherNet/IP, EtherCAT a PPOWERLINK). Dále charakterizovala stav současný stav používání kolaborativních robotů. Popsala komponenty a funkce robotické buňky EDU set ONE Z analyzovaných protokolů vybrala PROFINET a uvedla 5 relevantních důvodů proč. V DP ve 3. kapitole navrhla, implementovala a knihovnu modulů programů pro řízení robota prostřednictvím programovatelných automatů. Návrh otestovala prostřednictvím simulace. Analyzovala 6 metod pro optimalizace kolaborativních robotů . Navrhla program pro statickou optimalizaci robota a při optimalizaci dráhy ji zkrátila o 12%. Výsledné řešení úspěšně otestovala v interakci s reálným robotem a dokumentovala pomocí videa v příloze závěrečné práce K textu práce připojila 5 příloh a uvedla seznam 41 položek literatury relevantních k problematice zadání diplomové práce, které cituje ve své práci,  a připojila seznam použitých zkratek, obrázků a tabulek. V textu práce použila odbornou terminologii z oblasti automatizace a robotiky. Na vhodných místech textu zařadila vhodné obrázky a přehledné tabulky. V práci jsem neshledal žádná pochybení. Práce odpovídá předpisům a požadavkům na závěrečné práce magisterského studia. Proto ji doporučuji k obhajobě před státní zkušební komisí.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis A
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 156952