VOSTŘEL, V. Experimentální přípravek pro testování účinnosti tepelných trubic [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Vlach, Radek

Předložená práce Víta Vostřela se zabývá návrhem a realizací experimentálního zařízení pro stanovení parametrů tepelné trubice. Student při řešení daného problému pravidelně konzultovala svůj postup. Svůj návrh podložil výpočtem na odpovídající úrovni a posléze navrhl a sestavil funkční zařízení. Součástí experimentálního zařízení je i ovládání a zpracování měřených dat přes studentem navržený program. Uživatelské rozhraní by mohlo být trochu více „user friendly“. Vlastní text práce by také potřeboval jisté korektury. Bakalářskou práci doporučuji k obhajobě s celkovým hodnocením velmi dobře/B.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání B
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry C
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii B
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací D
Samostatnost studenta při zpracování tématu B
Navrhovaná známka
B

Posudek oponenta

Lošák, Petr

Hodnocena bakalářská práce se zabývá návrhem a výrobou přípravku pro testováni účinnosti tepelných trubic. Student navrhl a sestavil zmíněné za řízení a vytvořil program pro provádění měření. Vlastní text práce však klade vysoké nároky na čtenáře a k jeho pochopení je potřeba celou práci přečíst několikrát. V úvodu práci chybí nějaká kapitola, ve které by byly uvedené požadavky na zařízení a popsáno a jaké veličiny se měří. Kapitolu 3, Teoretický úvod, by bylo vhodné doplnit o úvodní odstavec, ve kterém by bylo vysvětleno, proč jsou v následujících podkapitolách popisovány právě tyto komponenty. Rovněž by bylo vhodné lépe volit nadpisy, např. nadpis „Termistor“ nechává příliš velký prostor pro fantazii ohledně následujícího textu. Nadpisů v podobném duchu je v práci celá řada. Podobný problém, jako v kapitole 3, je i v kapitole 4 Praktická část. Opět zde chybí nějaký úvodní odstavec, který by čtenáři přiblížil řešenou problematiku. Místo toho je hned umístěna podkapitola „Návrh konstrukce“, ve které je proveden kinematický rozbor, ale čtenář stále neví čeho. V následujícím textu se jednotlivé díly zařízení nazývají pokaždé jinak. Doporučil bych nějaký obrázek, ve kterém by byly jednotlivé díly označeny a pojmenovány a tohoto pojmenování se držet. Jak zařízení vypadá se čtenář dozví až v kapitole 6 Závěr. V textu je zmíněná řada veličin, například sil, ale chybí odkazy, na kterém obrázku jsou zobrazeny, nebo co představují. Je potřeba listovat a hledat. Grafická úroveň práce je celkem dobrá, ale doporučil bych anglické popisky obrázků nahradit českými. Netuším, co představuje obrázek 14. Jazyková úroveň je taky celkem dobrá, ale v práci je řada pravopisných chyb a překlepů, např. na straně 17: „Navíc je zde použit enkodérem, jenž posílá data ….“, nebo na straně 40: „Graf e patrné že teplota T1 ….“. Na straně 30 ve větě „ …, je použita závitová tyč s trapézovým závitem M10x3“ je slovně uveden trapézový závit, ale označení závitu metrického. Na straně 30 je uvedeno „Díky tomu, že v tomto držáku je 92 % vzduchu, dobře izoluje a omezuje tepelné ztráty [7].“ Ve citované referenci takováto informace není, reference odkazuje na e-shop, kde je možné zakoupit filament PETG. I přes výše uvedené výtky doporučuji práci k obhajobě a hodnotím stupněm C/dobře.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry B
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti D
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací D
Navrhovaná známka
C

Otázky

eVSKP id 145904