OKOUN, P. Elektronický kompas s tříosým magnetometrem [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2013.
Cílem práce byl rozbor aplikace tříosého magnetometru v konstrukci elektronického kompasu, jeho obvodový návrh a realizace. Student si téma práce zvolil sám. Přestože daný úkol prakticky nekonzultoval, cíl splnil. V úvodní části práce je proveden teoretický rozbor využití tříosého magnetometru včetně principů a vlastností. V této části se student rovněž zaměřil na tříosý akcelerometr, který byl do stystému kompasu implementován pro kompenzaci náklonu. Celá teoretická část je dobře popsána a podložena matematickým aparátem. Všechny zde použité obrázky jsou převzaty. Druhou částí práce byl vlastní praktický návrh kompasu. Zde je však třeba zmínit, že přístup nebyl zvolen optimálně. Jsou zde popsány jednotlivé komponenty systému a na závěr několik obrázků výsledného řešení. Naopak chybí blokové schéma s vhodným popisem. Rovněž popis software je poněkud nepřehledný, opět chybí definice celkové koncepce řešení firmware podložená vývojovým diagramem s popisem využívajícím poznatky z teoretického rozboru. Výpis zdrojového kódu by bylo vhodnější zařadit do příloh. Text práce je v některých pasážích příliš strohý, obsahuje drobné překlepy. Seznam použité literatury vykazuje významné odchylky od příslušných norem.
Požadavky definované zadáním bakalářské práce byly na první pohled převážně splněny, chybí měření parametrů výsledného prototypu, zejm. zhodnocení přesnosti měření. Zásadním problémem předložené práce je fakt, že z 37 stran textu je cca 23 stran zcela doslovným překladem aplikační poznámky Freescale AN4248, uvedené mezi literaturou [9]. S výjimkou velmi obecného úvodu je tedy veškerá matematika v teoretickém úvodu vč. obrázků okopírována. Stejně doslova je převzata celá kapitola, zabývající se softwarem zařízení, jedná se o pečlivý překlad vč. komentářů. Z hlediska posuzované textové části práce je tedy vlastním přínosem popis jednotlivých bloků hardwaru v kapitole 2 a několik fotografií prototypu. Měření a vyhodnocení funkce chybí, popis vlastního softwaru také. Po formální stránce obsahuje práce pravopisné chyby, obrázky v příloze jsou špatně čitelné. Vzhledem k uvedeným výtkám práci v současné formě nedoporučuji k obhajobě. Z přiložených zdrojovách kódů je patrné, že student software zřejmě implementoval a algoritmy popsané v [9] využil ve vlastním řešení prototypu. Tato část řešení bohužel není v práci popsána vůbec. Při prezentaci před komisí považuji za nezbytné předvést funkční prototyp zařízení a vysvětlit rozsah převzatých textů.
eVSKP id 67403