PRCHAL, D. Přestavba zážehového motoru na spalování vodíku [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2024.

Posudky

Posudek vedoucího

Drápal, Lubomír

Diplomová práce byla vypsána na žádost studenta ve spolupráci s oddělením Vývoje motorů společnosti Škoda Auto a.s., jež také poskytlo podklady v podobě konstrukčních modelů sériového zážehového motoru určeného k potenciální přestavbě na spalování vodíku. Oproti původnímu záměru se diplomová práce nakonec orientuje více na výpočtové modelování než na konstrukční úpravy motoru, přestože ty jsou také zajímavým způsobem zastoupeny. Tento směr vyplynul z provedené rešerše. Samotná rešerše je velice kvalitní a student výborně využil publikované poznatky, jichž doposud není příliš mnoho, ke stanovení vlastních zjednodušených postupů v oblasti tvorby a hoření směsi vzduchu a vodíku, přestupu tepla do stěn spalovacího prostoru, tvorby škodlivých emisí apod. Z dokumentu je patrný výrazný vlastní přínos a správně interpretované dílčí i celkové výsledky, jakož i vyvozované závěry. Některé drobné terminologické nedostatky souvisejí s použitím anglicky psaných zdrojů, resp. s manuálem k použitému softwaru pro simulace 1-D proudění a termodynamiky. Nesprávně uvedené způsoby přívodu tepla u základních ideálních cyklů na str. 24 lze připsat spíše na vrub nepozornosti při tvorbě textu práce. Více pozornosti by si také zasloužil anglický abstrakt. Po jazykové stránce výsledný dokument na některých místech odpovídá spíše topornějšímu překladu z angličtiny, např.: „Není předpokládáno, …“ na str. 83 apod. Věta by rovněž neměla začínat symbolem, viz str. 18. Výše zmíněné nedostatky však do určité míry souvisejí s velkým rozsahem dokumentu, jenž je v rámci diplomových prací nadstandardní. Diplomant nadto pracoval průběžně, iniciativně, samostatně, na smluvené konsultace přicházel připraven a s konkrétními tématy a dotazy. Výsledný dokument představuje hodnotný výchozí bod a naznačuje směry další činnosti v oblasti studií a provedení možné přestavby motorů koncernu Volkswagen na spalování vodíku. Pan David Prchal výborným způsobem prokázal svůj inženýrský přístup při zpracování tématu průmyslové praxe, a jeho práci tak jednoznačně doporučuji k obhajobě.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Böhm, Michael

Diplomová práce pana Bc. Prchala se zabývá přestavbou zážehového motoru na spalování vodíku, práce je podpořena průmyslovým partnerem ŠKODA AUTO a.s. Práci o rozsahu 113 stran lze označit délkou za nadstandartní a práce je rozdělena do dvou hlavních celků: teoretická část věnující se problematice spalování vodíku a část praktická, kde autor uvádí jednotlivé kroky při návrhu přestavby. Rešeršní část je zpracována na velmi vysoké úrovni, je věcná a přináší řadu důležitých poznatků pro tvorbu simulačních modelů vodíkového motoru. V praktické části velmi oceňuji tvorbu 1D simulačního modelu motoru v prostředí GT-Suite. Zvláště část analýzy průběhu hoření je velmi detailní, autor jasně ukazuje, že problematice porozuměl a na základě omezených vstupních dat dokázal získat kvalitní model hoření s odpovídající přesností. Konstrukční část úpravy hlavy válců vykazuje nedostatky v prezentování nutných změn. Zřejmě kvůli nemožnosti prezentování konkrétních rozměrů hlavy se autor odvolává pouze na nepřípustné ztenčení stěny, nutné úpravy, vše doplněno obrázky řezů z 3D modelu, čtenář si tak dokáže vytvořit základní představu o problému, nikde však není uvedena konkrétní hodnota, nebo alespoň poměr, co bylo překročeno. (konkrétně například obr. 75 a 76). S metodikou a jednotlivými kroky lze však souhlasit. Grafická úroveň práce je na velmi dobré úrovni, některým grafům lze však vyčíst použití desetinné tečky místo čárky (např. obr. 82), nebo úplnou absenci popisu os (obr. 84), opět je nutné uvést alespoň poměrově. Autor využívá v práci velké množství kvalitních zdrojů a vědeckých článků, které správně cituje dle aktuální normy. Celkově tedy práci hodnotím jako nadstandartní, student splnil všechny body zadání a požadavky kladené na závěrečné práce a doporučuji ji k obhajobě s celkovým hodnocením A/výborně.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod B
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosaž. výsledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti B
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 157893