PETRUCHA, M. Automaticky ovládané akvárium pro simulaci klimatických podmínek v deštném pralese [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2014.
Zadané téma student zpracovával pro moje vlastní potřeby, a to především s ohledem na poloprofesionální provedení a nízkou cenu. Druhý požadavek se podle mého názoru podařilo splnit jen částečně. Na základě provedených experimentů lze konstatovat, že zadání projektu je splněno a zařízení je funkční. Praktickou i textovou část práce student zpracoval zcela samostatně. V práci postrádám doplňující informace, které bylo možné zjistit měřením. Jedná se například o rozbor teplotních rozsahů dosažitelných topným kabelem pro různé objemy akvária, graf řízení otáček ventilátoru či hlubší informace a možné alternativy k vybranému typu osvětlení. Práci by prospěl i příklad exportu dat ze záznamového media, který by jistě přispěl k verifikaci zařízení. Po formální stránce má práce jisté rezervy, například text není všude zarovnán do bloku a schémata na konci práce jsou velmi špatně čitelná.
Předkládaná práce se zabývá automatickou jednotkou pro řízení klimatických podmínek v uzavřené vitríně. V teoretickém úvodu, který je v některých ohledech značně podrobný, student popisuje volbu mikrokontroleru a jeho periferií. Kladně hodnotím použití obvodu reálného času. Jednotlivé periferie jsou vybrány správně a jsou použitelné v praktických podmínkách. Místo topného kabelu bych se však přiklonil k Peltierově článku, který umí nejen topit ale i chladit. Rovněž napětí je nižší, a je proto i bezpečnější než topný kabel. Napájení je realizováno pomocí 12V/5A zdroje, což je na hranici odběru zařízení. Stejná třída napájecích adaptéru umožňuje dodávat proudy až 12A, což by bylo vhodnější, Rovněž bych nahradil 5V stabilizátor výkonnějším typem řady 7805. K návrhu dalších komponent nemám připomínky, předkládaná řešení je dle mého funkční a realizovatelné. Po programové části nemám připomínek, z prostudovaného zdrojového kódu na CD je pravděpodobně modul oživen správně. V textu mi však chybí podrobnější informace, jak program funguje a z kterých bloků se skládá. Rovněž postrádám větší rozbor výrobku, popis ovládání, možností nastavení výrobku, atd. Toto bych určitě začlenil do prezentace práce nebo alespoň spojil s praktickou ukázkou. Po formální stránce je práce na docela dobré úrovni, doporučil bych se však držet jednotného stylu a podstatně zlepšit formátování odstavců.
eVSKP id 73210