CHUFAROV, E. Srovnávací analýza odborných textů z oblasti informatiky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2022.

Posudky

Posudek vedoucího

Zmrzlá, Petra

Ve své bakalářské práci se Evgeny Chufarov zabývá srovnávací analýzou odborných textů. K analýze zvolil vhodný materiál, tedy dva psané texty různých žánrů a jeden mluvený, přičemž všechny spojuje stejné základní téma. K analýze přistupuje z několika různých pohledů a po dobře zpracovaných, byť relativně obecných, kapitolách o funkcích jazyka, stylu a žánru následuje rozbor kohezních prostředků a deiktických výrazů, v nichž spatřuji hlavní přínos a těžiště celé práce. K analýze student přistupuje samostatně, krom doporučených materiálů pracoval s vlastními relevantními zdroji. Kohezi neanalyzuje pouze z obvyklého pohledu gramatických a lexikálních řetězců, ale rozhodl se zkoumat také strukturální kohezi, což není příliš běžné. V popisu i užitých příkladech prokázal pochopení a vhled do problematiky na bakalářském stupni studia málo vídaný, a proto je možné odhlédnout od drobných a vcelku nevýznamných nepřesností v oblasti jazykové. Závažnější nedostatky se v práci bohužel objevily v oblasti citací, kdy některé zdroje uváděné v referencích v samotné práci chybí a naopak. Z hlediska obsahu, jazyka i stylu se i přes výše uvedená formální pochybení podle mého názoru jedná o práci mimořádně zdařilou, a proto ji doporučuji k obhajobě a hodnotím A.

Navrhovaná známka
A
Body
91

Posudek oponenta

Sučková, Magda

V předkládané práci autor porovnává tři texty (dva psané a jeden mluvený) týkající se technologie VxLAN z hlediska jazykových funkcí, stylu a žánru, koheze a koherence a deixe. Na úvod bych ráda uvedla, že jak po stránce jazykové (včetně rozšířeného abstraktu v češtině), tak po stránce obsahové se jedná o nadprůměrnou práci, která se velmi dobře čte také díky svému logickému uspořádání a přehlednému grafickému značení v komentovaných příkladech. Autor prokázal dobrou znalost odborné terminologie a schopnost aplikace relevantních teoretických poznatků z oblasti diskurzní analýzy a pragmatiky při analýze odborných technických textů. Jeho práce přináší místy velmi zajímavé vhledy do zkoumaných materiálů. V práci bych na některých místech uvítala detailnější vysvětleních některých teorií a termínů (konkrétně např. Hallidayových funkcí jazyka, stylu, žánru a některých dalších). Co se samotné analýzy týká, autor postupuje systematicky a předkládá mnoho příkladů z daných textů pro své vývody. Výhrady lze mít pouze k částem, které se zabývají tematickou posloupností. Autor buď nesprávně označuje jako réma pouze přísudek (a nikoliv již další relevantní větné členy; tak je tomu např. na str. 20) nebo naopak přísudek do rématu nezahrnuje (např. str. 26). Má nejzávažnější výtka se však týká nedodržení citačních náležitostí. V textu se objevují odkazy na celkem 9 publikací, které nejsou uvedeny v seznamu použité literatury na konci práce (namátkou např. Daneš, 1974). V seznamu použité literatury se naopak vyskytuje 6 publikací, ze kterých v textu citováno není (např. Swales, 1990). Tato opomenutí kazí výsledný dojem z předkládané práce. Práci hodnotím známkou B (80 bodů).

Navrhovaná známka
B
Body
80

Otázky

eVSKP id 142530