HAMRAN, D. Tvorba IPv6 paketů pomocí programu Scapy pro použití v generátoru provozu Trex [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií. 2023.

Posudky

Posudek vedoucího

Koláčková, Aneta

Student vypracoval v teoretické části rozbor IPv6, SRv6 a program Scapy a popsal proces tvorby paketů ve Scapy. V některých částech teoretického rozboru měl student použít více zdrojů, případně lépe citovat převzatý text. V praktické části se student zaměřil na tvorbu paketů SRv6 pomocí Scapy a možnosti vkládat do nich dodatečné informace. Tyto vytvořené pakety pak měl otestovat pomocí generátoru reálného provozu Trex v předem určené topologii. Student vytvořil skript pro tvorbu paketů, který je funkční a splňuje cíle zadání, ale jen částečně otestoval vytvořené pakety v topologii. Tato část testování navíc není dostatečne zdokumentována v práci. Bakalářská práce obsahuje také velké množství formálních a stylistických nedostatků. Jako je například nedodržování okrajů v Kapitole 3 nebo převzetí obrázků bezezměn z jiné studentské práce. Student ke konci semestru mohl více konzultovat svoje výsledky, čímž by se předešlo těmto chybám. Z těchto důvodů hodnotím práci na D/60 bodů.

Navrhovaná známka
D
Body
60

Posudek oponenta

Jeřábek, Jan

V teoretické části o IPv6 protokolu mohl být student kreativnější. V řadě případů se jedná o překlad skript předmětu BPC-KOM do slovenštiny s minimálními úpravami. Student se sice na tato skripta odkazuje prakticky v každém odstavci, to ale neznamená, že je možné přímo převzít (přeložit) daný text. Dále pak student nevhodným způsobem převzal část textu z předcházející diplomové práce s názvem: Implementace mechanismů zajišťujících Segment Routing for IPv6 (SRv6) pomocí platformy FD.io VPP Ing. Mjasojedova. Jelikož tato práce byla psaná rovněž ve slovenštině, tuto shodu detekuje i anti-plagiátorský systém theses.cz. Významná část textu v kap. 5.2 je převzatá s minimálními změnami z kap. 2.2 výše zmíněné diplomové práce (včetně obrázku), obhájené v akademickém roce 2021/22. Student sice na danou diplomovou práci odkazuje v použité literatuře i v textu práce, to ale není správný způsob při citování zdroje. Obdobně pak je řada věcí převzata s malým množstvím úprav i ze zdroje [5], např. výpis 3.11. Student v některých případech pracuje s literaturou nevhodně, odkazuje na neaktuální zdroje, např. v případě [11] či [13]. V praktické části postrádám vývojový diagram či jinou grafickou reprezentaci vytvořeného programu. Celá textová praktická část je dokumentačního charakteru, zejména z pohledu dílčích komponent programu. V textu chybí popis východisek, návrhu aplikace jako celku či informace k způsobu propojení jednotlivých komponent z globálního pohledu. Kap. 4.4 je z tohoto pohledu nedostatečná. Účel a přínos celé kap. 5 není jasný. Zdrojové kódy jsou elektronickou přílohou práce. Vytvořené programy fungují, i když je možné k nim mít řadu výhrad z hlediska praktické použitelnosti a neprovedené implementace do uvedené topologie. Z formálního hlediska nemám k práci výhrady mimo ne zcela vhodně strukturovaných kapitol. Výše uvedené připomínky k zpracování teoretické části považuji sice za závažné, nicméně mírou ne fatální. Příčinou bude pravděpodobně spíše nezkušenost studenta s citováním a odkazováním do literatury než úmysl plagiátorství. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci E/55 bodů.

Navrhovaná známka
E
Body
55

Otázky

eVSKP id 151052