JAKUŠ, M. Tvorba a aplikace algoritmů pro odhad modálních parametrů v časové oblasti a studie jejich citlivosti na okrajové podmínky [online]. Brno: Vysoké učení technické v Brně. Fakulta strojního inženýrství. 2016.

Posudky

Posudek vedoucího

Lošák, Petr

Pan Bc. Jakuš přistupoval k diplomové práci zodpovědně, pracoval po celou dobu velice pilně, čemuž odpovídá i kvalita vlastní práce. Autor si osvojil hluboké znalosti z oblasti dynamiky, zejména experimentální modální analýzy a zpracování signálů. Prokázal schopnost samostatně nastudovat a aplikovat nové teoretické poznatky na řešení reálných problémů. Pracoval po celou dobu systematicky, iniciativně, a splnil zadání v celém rozsahu. Výsledky práce jsou přínosem k řešené problematice a budou využity i v dalších etapách.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita A
Schopnost interpretovat dosažené vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací A
Samostatnost studenta při zpracování tématu A
Navrhovaná známka
A

Posudek oponenta

Chromek, Lukáš

Předložená diplomová práce se zabývá použitím algoritmu Ibrahim time domain (ITD) v experimentální a provozní modální analýze (EMA a OMA). Tento algoritmus pracuje při stanovení modálních parametrů, na rozdíl od většiny v současnosti používaných přístupů, v časové oblasti. Práce je logicky uspořádána a má vysokou grafickou úroveň, zdroje jsou správně citovány. Student napsal práci v angličtině, přičemž prokázal, že ji ovládá dostatečně pro použití ať už v technické praxi nebo pro psaní odborných článků. V prvních dvou kapitolách student formuloval problémovou situaci a vymezil cíle diplomové práce. Dále pokračuje rešerší, kde popisuje princip EMA a OMA, jejich možná použití a vysvětluje rozdíl v algoritmech pro stanovení modálních parametrů pracujících v časové a frekvenční oblasti. V následujících dvou kapitolách se student věnuje sestavení ITD algoritmu v MATLABu a návrhu tří testovacích úloh. Pro všechny testovací úlohy si student sestavil konečnoprvkový model v software ANSYS. Jako zdroj signálu mu v prvních dvou úlohách sloužil záznam posuvů v čase z tranzientních analýz z ANSYSu (buzení impulzem i harmonickou silou). V třetí úloze student použil záznam z akcelerometru ze skutečného měření, přičemž byl zkoumán i vliv okrajových podmínek. V poslední kapitole bylo provedeno srovnání vypočtených a naměřených modálních vlastností. Ve všech případech bylo dosaženo velmi dobré shody, z čehož student správně zformuloval závěry. Nakonec studen nastínil výhledy na možné budoucí práce v této oblasti. Při tvorbě této diplomové práce musel student použít znalosti, které jsou nad rámec studia na ÚMTMB. Cíle, které si student vytyčil, se podařilo beze zbytku splnit. Vzhledem k výše uvedenému hodnotím práci známkou A a doporučuji ji k obhajobě. Poznámky: - V první rovnici na straně 15 zřejmě chybí exponent u prvního členu na levé straně, - ve třetí rovnici na téže straně je zřejmě chyba v sumě, místo s 1 mělo být pravděpodobně s r, - rovnice jsou číslovány až od kapitoly 3.4.2, - v maticové formě rovnice 3.6 je index „i“ zřejmě zbytečný, jelikož se jedná o SDoF, - chybí popis měřící aparatury (karta/ústředna, kladívko …), - ke konci práce je práce poměrně "roztahaná" z hlediska formátování.

Dílčí hodnocení
Kritérium Známka Body Slovní hodnocení
Splnění požadavků a cílů zadání A
Postup a rozsah řešení, adekvátnost použitých metod A
Vlastní přínos a originalita B
Schopnost interpretovat dosaž. vysledky a vyvozovat z nich závěry A
Využitelnost výsledků v praxi nebo teorii A
Logické uspořádání práce a formální náležitosti A
Grafická, stylistická úprava a pravopis B
Práce s literaturou včetně citací B
Navrhovaná známka
A

Otázky

eVSKP id 89274